60. výročí založení profesionálních hasičů na okrese Bruntál

20.05.2016 - 09:00 - Moravskoslezský kraj (Bruntál)
Letos proběhla Muzejní noc na zámku v Bruntále s hasiči, kteří oslavovali 60. výročí od založení profesionální jednotky na okrese Bruntál. Vše započalo slavnostním průjezdem požární techniky městem. Hasičská kolona byla složena s celkem 14 vozidel, prakticky ze všech, kterými disponuje územní odbor. Po celou dobu si pak vozidla mohli návštěvníci prohlédnout.
Loading the player ...
Vložit video na web

Po příjezdu kolony k zámku si hasiči připravili komentovanou ukázku záchrany osob z výšky při využití hasičské plošiny a záchranného rukávu, který je určen pro evakuaci ohrožených osob. Diváci mohli nejen vidět zasahující hasiče, ale i slyšet v reproduktorech jejich dorozumívání pomocí radiostanic. Oslavy založení profesionálních hasičů slavnostně zahájil v pět hodin odpoledne ředitel územního odboru plk. Ing. Jiří Patrovský při vernisáži výstavy „hasiči - tradice a současnost". Výstava ve velké výstavní síni zámku byla zaměřena od historie hasičů až po jejich současnost a sestávala se z fotografií, modelů hasičských vozidel, obleků a dalších hasičských věcí.

V zámecké zahradě již mezitím probíhalo zábavní odpoledne pro děti „Soutěžte s hasiči“. Pro děti bylo připraveno celkem pět stanovišť. Po splnění úkolů zaměřených samozřejmě na hasičskou tematiku si vysloužily děti malou odměnu. Jedním ze stanovišť byl průchod zakouřeným prostorem v kočárovně zámku, kdy nejen děti, ale i jejich rodiče si prošli prostorem, kde nebylo na metr vidět. Zakusili tak těžkou práci hasičů při požáru a v jaké situaci musí hasiči při požáru také pracovat. Součástí stanoviště byla i představení zařízení pro rychlou a včasnou detekci požáru - požárních hlásičů. V zakouřeném prostoru si mohli všichni vyzkoušet, jak rychle a hlasitě detektory fungují. Děti dále chodily slalomem ve velkých hasičských botách, shazovaly kuželky hadicemi nebo plechovky proudem vody. Mohly si také sjet po lanové dráze nebo vyzkoušet dráhu železného hasiče. V podvečerních hodinách soutěže pro děti skončily řáděním ve vytvořené pěně. Odměnou hasičům byly spokojené děti s úsměvy na tváři.

Další zastávkou v zámecké zahradě byl speciální stan s prostředky a vozidly chemicko-technické služby. Na tomto stanovišti byly k vidění různé druhy obleků, kterými hasiči zasahují, od základního až po speciální chemické nebo žáruvzdorné. Některé z obleků si mohli návštěvníci za asistence hasičů vyzkoušet. Byla zde k vidění i dýchací technika, detekční přístroje, záchranné a evakuační masky.

Několikrát za večer mohla široká veřejnost zhlédnout ukázky hašení hořící kapaliny, požár v domácnosti (proč nehasit oleje vodou) a práci hasičů při dopravní nehodě. Byly představeny přenosné hasicí přístroje a jejich snadné využití. Diváci při ukázkách byli poučeni, jak si počínat při banálně vypadajícím požáru, který je schopen se během několika okamžiků proměnit v ničivý živel.

V prostoru sklepení zámku probíhala beseda s videoprojekcí nejzajímavějších mimořádných událostí na našem okrese. Namátkově: požár Hotelu Slezan, ničivé povodně, požár hotelu Hubertus a mnoho dalších. Besedou provázeli pamětníci událostí v čele s Ing. Jiřím Horáčkem, bývalým ředitelem okresních hasičů v Bruntále a bývalým krajským ředitelem hasičů Olomouckého kraje. Současný ředitel hasičů přispěl na besedě o mimořádných událostech od roku 1999 po současnost.

Hasiče byli rádi „zaskočeni“ vysokou návštěvností, jen dětí zavítalo přes 400. Z návštěvníků nebyl nikdo odbyt a všem se hasiči věnovali, co jim síly stačily. Můžeme být právem pyšní, že se tento den vydařil a rádi bychom poděkovali všem, kteří zúčastnili. Ten, kdo si našel cestu na muzejní noc s hasiči, odcházel se spoustou nových informací a poznal, že život hasičů není tak jednoduchý, jak se může zdát. A rozhodně nelitoval!

Text: Ing. Antonín Ušela, Ing. Jiří Čech
Foto: Petr Kos