Logo HASIČI.TV

60. výročí založení profesionálních hasičů na okrese Bruntál

20.05.2016 - 09:00 - Moravskoslezský kraj (Bruntál)
Letos proběhla Muzejní noc na zámku v Bruntále s hasiči, kteří oslavovali 60. výročí od založení profesionální jednotky na okrese Bruntál. Vše započalo slavnostním průjezdem požární techniky městem. Hasičská kolona byla složena s celkem 14 vozidel, prakticky ze všech, kterými disponuje územní odbor. Po celou dobu si pak vozidla mohli návštěvníci prohlédnout.
Loading the player ...
Vložit video na web

Po příjezdu kolony k zámku si hasiči připravili komentovanou ukázku záchrany osob z výšky při využití hasičské plošiny a záchranného rukávu, který je určen pro evakuaci ohrožených osob. Diváci mohli nejen vidět zasahující hasiče, ale i slyšet v reproduktorech jejich dorozumívání pomocí radiostanic. Oslavy založení profesionálních hasičů slavnostně zahájil v pět hodin odpoledne ředitel územního odboru plk. Ing. Jiří Patrovský při vernisáži výstavy „hasiči - tradice a současnost". Výstava ve velké výstavní síni zámku byla zaměřena od historie hasičů až po jejich současnost a sestávala se z fotografií, modelů hasičských vozidel, obleků a dalších hasičských věcí.

V zámecké zahradě již mezitím probíhalo zábavní odpoledne pro děti „Soutěžte s hasiči“. Pro děti bylo připraveno celkem pět stanovišť. Po splnění úkolů zaměřených samozřejmě na hasičskou tematiku si vysloužily děti malou odměnu. Jedním ze stanovišť byl průchod zakouřeným prostorem v kočárovně zámku, kdy nejen děti, ale i jejich rodiče si prošli prostorem, kde nebylo na metr vidět. Zakusili tak těžkou práci hasičů při požáru a v jaké situaci musí hasiči při požáru také pracovat. Součástí stanoviště byla i představení zařízení pro rychlou a včasnou detekci požáru - požárních hlásičů. V zakouřeném prostoru si mohli všichni vyzkoušet, jak rychle a hlasitě detektory fungují. Děti dále chodily slalomem ve velkých hasičských botách, shazovaly kuželky hadicemi nebo plechovky proudem vody. Mohly si také sjet po lanové dráze nebo vyzkoušet dráhu železného hasiče. V podvečerních hodinách soutěže pro děti skončily řáděním ve vytvořené pěně. Odměnou hasičům byly spokojené děti s úsměvy na tváři.

Další zastávkou v zámecké zahradě byl speciální stan s prostředky a vozidly chemicko-technické služby. Na tomto stanovišti byly k vidění různé druhy obleků, kterými hasiči zasahují, od základního až po speciální chemické nebo žáruvzdorné. Některé z obleků si mohli návštěvníci za asistence hasičů vyzkoušet. Byla zde k vidění i dýchací technika, detekční přístroje, záchranné a evakuační masky.

Několikrát za večer mohla široká veřejnost zhlédnout ukázky hašení hořící kapaliny, požár v domácnosti (proč nehasit oleje vodou) a práci hasičů při dopravní nehodě. Byly představeny přenosné hasicí přístroje a jejich snadné využití. Diváci při ukázkách byli poučeni, jak si počínat při banálně vypadajícím požáru, který je schopen se během několika okamžiků proměnit v ničivý živel.

V prostoru sklepení zámku probíhala beseda s videoprojekcí nejzajímavějších mimořádných událostí na našem okrese. Namátkově: požár Hotelu Slezan, ničivé povodně, požár hotelu Hubertus a mnoho dalších. Besedou provázeli pamětníci událostí v čele s Ing. Jiřím Horáčkem, bývalým ředitelem okresních hasičů v Bruntále a bývalým krajským ředitelem hasičů Olomouckého kraje. Současný ředitel hasičů přispěl na besedě o mimořádných událostech od roku 1999 po současnost.

Hasiče byli rádi „zaskočeni“ vysokou návštěvností, jen dětí zavítalo přes 400. Z návštěvníků nebyl nikdo odbyt a všem se hasiči věnovali, co jim síly stačily. Můžeme být právem pyšní, že se tento den vydařil a rádi bychom poděkovali všem, kteří zúčastnili. Ten, kdo si našel cestu na muzejní noc s hasiči, odcházel se spoustou nových informací a poznal, že život hasičů není tak jednoduchý, jak se může zdát. A rozhodně nelitoval!

Text: Ing. Antonín Ušela, Ing. Jiří Čech
Foto: Petr Kos

 

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 26.05.2016 | Upraveno: 26.05.2016 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět