Brněnské dobrovolné jednotky prošly netradičním výcvikem

14.10.2017 - 14:45 - Jihomoravský kraj (Brno)
Předurčené jednotky z Brna cvičily v sobotu povodňovou problematiku, evakuaci a obsluhu velkoobjemových cisteren. Využit byl i materiál, kterým disponuje statutární město Brno a částečně je uskladněn u profesionálních hasičů.

V sobotu ráno vyhlásilo operační středisko poplach brněnským dobrovolným hasičům ve zvláštním stupni. Na seřadiště u stanice Brno-Líšeň se měli všichni dostavit do 40 minut. Po příjezdu na místo hasiči zkontrolovali vybavení a čekali na další pokyny. Určené jednotky mezitím vyzvedly ze skladu materiál pro řešení povodní a nouzového přežití (pytle, násypky, deky, lehátka) a soupravy oděvů pro nouzové přežití k následnému použití. Celá Operační jednotka by následně vyrazila do místa určení.
V rámci odborné přípravy tentokrát zůstali hasiči v areálu stanice na ulici Zaoralova. Velitel zásahu rozdělil prostor na 2 sektory. Sektor pro výstavbu protipovodňové stěny a sektor pro evakuaci. Členy jednotek následně rozmístil na tyto dva sektory. Plnění pytlů s pískem a výstavbu protipovodňové hráze měly za úkol jednotky Bohunice, Holásky, Královo Pole a Obřany. K přepravě pytlů s pískem byla použita speciální technika ze stanice Líšeň. Evakuační středisko, příjmové středisko pro evakuované a týlový prostor pro hasiče připravili hasiči z jednotek Černovice, Slatina a Starý Lískovec. Technici z předurčených jednotek pro ochranu obyvatelstva (Černovice a Slatina) organizovali činnost na všech stanovištích.
Evakuačním a příjmovým střediskem, připraveným pro padesát osob, prošlo na dvě desítky figurantů. Vyzkoušeli si jak náhradní ošacení, tak i místo k odpočinku. V týlovém prostoru hasiči zajistili stravu i pro účastníky dalšího výcviku. Ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR, středisko Brno probíhal výcvik pro další dobrovolné jednotky zaměřený na dálkovou dopravu vody a obsluhu velkoobjemových cisteren pod vedením zkušených strojníků.
V odpoledních hodinách vyzkoušeli dobrovolní hasiči z Operační jednotky svá čerpadla u požární nádrže a předali si navzájem zkušenosti.
Výcviku se zúčastnilo celkem 90 dobrovolných hasičů ze 14 brněnských jednotek. Odbornou přípravu jednotek zajistili příslušníci z územního odboru Brno-město a z oddělení Ochrany obyvatelstva a krizového řízení na krajském ředitelství ve spolupráci s Odborem obrany magistrátu města Brna.

Jan Dvořák
HZS Jihomoravského kraje