Cvičení v krnovské škole s výbuchem, záchranou i likvidací zkumavek

08.09.2017 - 14:00 - Moravskoslezský kraj (Krnov)
Dvě desítky hasičů ze tří jednotek se zapojilo v pátek 8.9.2017 do taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) se simulovaným výbuchem ve Střední škole pedagogické a Střední zdravotnické škole v Krnově.

Ve škole vybuchl při chemickém pokusu 96% etanol. Při výbuchu se jeden student zranil těžce a další tři byli zraněni lehce. Vlivem paniky studenti převrhli stůl s připravenými chemikáliemi pro další pokusy a část zkumavek se poškodila a vylila. Do Jiráskovy ulice vyjely dvě jednotky HZS Moravskoslezského kraje – ze stanic Krnov a Bruntál, společně s nimi jednotka dobrovolných hasičů z Krnova a další složky IZS.
            Před jejich příjezdem už pracovníci školy zahájili evakuaci budovy. Ta byla zakouřena vyvíječem kouře. Hasiči po příjezdu s použitím dýchací techniky zachraňovali a evakuovali osoby, když je vynášeli v nosítkách nebo vyváděli v parat maskách mimo objekt do bezpečí, také je ve spolupráci se ZZS MSK ošetřovali.
            Hasiči rovněž likvidovali v ochranných protichemických oblecích (OPCH) rozbité zkumavky s nebezpečnými látkami. Policie ČR v součinnosti s Městskou policií Krnov zajistila regulaci dopravy a uzavření prostoru v bezprostřední blízkosti školy. Byly uzavřeny ulice U Nových staveb a Jiráskova.

por. Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezského kraje