Logo HASIČI.TV

Cvičný požár lesa pod Prašivou s dálkovou dopravou vody

28.04.2018 - 14:00 - Moravskoslezský kraj (Prašivá)
Dvacet jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů se třemi desítkami vozidel se zapojilo v sobotu 28.4.2018 do taktického cvičení složek IZS, zaměřeného na likvidaci lesního požáru pod vrcholem beskydského kopce Prašivá (okres Frýdek-Místek). Hasiči si vyzkoušeli také zřízení dálkové dopravy vody hadicemi z řeky Morávky na vzdálenost 3,5 km až na zmíněný kopec i s nasazením vysokokapacitního čerpadla HFS Somati u jednoho z jezů (11,2 km).

            Jako pozorovatelé přijelo do Beskyd v rámci projektu Evropské unie „Bezpečné pohraničí“ pět polských profesionálních hasičů (PSP) z Katovic, kteří o den dříve (v pátek) absolvovali na Morávce teoretickou část Výcviku hašení lesních požárů společně s pěti desítkami kolegů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a z jednotek dobrovolných hasičů různých měst a obcí Moravskoslezského kraje. (Projekt Bezpečné pohraničí má označení CZ.11.1.23/0.0/0.0/15_001/0000006.)
            Cvičení v katastrálním území Vyšní Lhoty také prověřilo účinnost hašení s omezeným množstvím vody, činnost štábu velitele zásahu, připravenost velitelů jednotek hasičů při nasazení velkého počtu jednotek i připravenost vedoucích složek IZS na větší zásah.
            Požár v lesním porostu simulovalo několik dýmovnic. Hasičská vozidla se musela bezpečně vyhýbat stovkám turistů pěších, na kole i s kočárkem.
            Do cvičení se zapojila vedle hasičů hlídka Policie ČR, která usměrňovala dopravu v místě křížení hadicového vedení se silnicí III/474, které bylo na několika místech chráněno přejezdovými můstky.
            Zapojené jednotky hasičů: profesionální (HZS MSK) – Nošovice, Frýdek-Místek, Třinec, Ostrava-Zábřeh (a hadicový kontejner ze Školního a výcvikového zařízení HZS ČR Frýdek-Místek), dobrovolné: Raškovice, Vyšní Lhoty, Pražmo, Morávka, Nošovice, Dobratice, Hnojník, Dobrá, Lučina, Vojkovice, Komorní Lhotka, Krásná, Nižní Lhoty, Skalice, Janovice a Baška. Šlo téměř o stovku hasičů.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 29.04.2018 | Upraveno: 29.04.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět