Logo HASIČI.TV

Den města Bílovec - 150 SDH Bílovec

02.09.2017 - 11:00 - Moravskoslezský kraj (Bílovec)
V sobotu 2.9.2017 se v Bílovci konal každoroční Den města. Po deseti letech se nesl v duchu prezentace složek IZS a měl podtitul Den bezpečnosti. Pro volbu tématu byl důvod nasnadě – místní sbor dobrovolných hasičů letos slaví 150 let od svého založení.

Na Slezském náměstí v Bílovci se tak již před obědem začaly objevovat prostředky pro prezentaci zúčastněných složek. Plochu místního parčíku u kostela zabrali hasiči s aktivitami preventivně výchovné činnosti, kde místní sbor připravil dětem překážkovou dráhu a stříkání ze džberových stříkaček, Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje dětské TFA či vědomostní soutěže a v neposlední řadě se přidal s pohádkovými bytostmi bílovecký Dům dětí a mládeže. Komunikace v okolí parčíku i kostela zabrali hasiči pro prezentaci historické i současné zásahové techniky. K vidění tak byla vozidla i stroje místního dobrovolného sboru, Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje či sborů dobrovolných hasičů z Příbora, Fulneku, Sedlnice, Lubojat, Bítova, Bravantic, Štramberka či Hradce nad Moravicí. Prostor u muzea měla vyhrazena Zdravotnická záchranná služba, která si připravila mimo jiné resuscitační figurínu či standardní sanitní vůz. Plocha nádvoří zámku patřila Policii ČR s ukázkami svých technických prostředků, techniky, laserovou střelnicí či stánkem s preventivní tématikou.
Ve 14 hodin začala oficiální část Dne města za zvuků historických znělek pro svolání hasičů pomocí troubení, jenž byly nahrány dle notového záznamu z německy psané kroniky bíloveckých hasičů. Po úvodních slovech starosty města, zástupců Policie ČR, Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a starosty SDH Bílovec převzali zástupci bíloveckého sboru dobrovolných hasičů dar města – šek na finanční hotovost a obraz zdejšího akademického malíře Stanislava Lubojackého s motivem města, hasičské zbrojnice a sv. Floriána.
Poté se již rozběhl kolotoč dynamických ukázek a kulturních vystoupení. Vše započala Policie ČR s ukázkou výcviku služebních psů. Krátce nato již přijížděla cisternová automobilová stříkačka místního sboru následovaná vozidly záchranné služby a Police ČR, aby tyto složky předvedly zásah u simulované dopravní nehody s vyproštěním dvou zraněných osob. Čas do další ukázky vyplnilo vystoupení mažoretek. S koncem jejich programu již byli na věži kostela sv.Mikuláše připraveni hasiči-lezci z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje s ukázkou záchrany osob z věže kostela pomocí lanové techniky. Po dalším vystoupení mažoretek diváci viděli v akci parní stříkačku hasičů z Hradce nad Moravicí. Poté se začalo na Slezském náměstí přiostřovat. Budovu knihovny obsadili teroristé a zdejší knihovnice drželi jako rukojmí. Ke slovu se tak dostala zásahová jednotka Policie ČR, která situaci s přehledem „vyřešila“. Prostor u kašny poté dostali recesisté bíloveckého SDH. Tito se po svém poprali s námětem z konce 40-tých let, za což byli stejně jako všichni předchozí vystupující odměněni potleskem diváků. Do konce prezentace složek IZS zbývala více než hodina, kterou svým vystoupením vyplnila Majda z televizního pořadu pro děti Kouzelná školka.
Poslední dynamickou ukázku dne si za své vzali opět bílovečtí dobrovolní hasiči. Simulovaný požár městské knihovny byl námětem tradičního „výročního“ taktického cvičení. Při svém zásahu zachránili dvě osoby a uhasili domnělý požár.
Souběžně s celým odpoledním programem měli návštěvníci možnost okusit jízdu na historických vozech, konkrétně Tatře 26/30 hasičů ze Štramberka či koňské stříkačce a Tatře 805 hasičů z Lubojat.

foto: Bc. Martin Türke

Ing.Tomáš Fešar
velitel JSDH Bílovec

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 04.09.2017 | Upraveno: 04.09.2017 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět