Den záchranných složek Vratimov 2013 se vydařil

07.09.2013 - 10:00 - Moravskoslezský kraj (Vratimov)
Stovky diváků, bohatý program, pestrá přehlídka současné i historické techniky, dobrá nálada a letní počasí. Tak by se krátce dal shrnout Den záchranných složek Vratimov 2013, který se uskutečnil na vratimovském Radničním náměstí.

Třetí ročník akce, kterou pořádal místní sbor dobrovolných hasičů a město Vratimov ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje, Policií České republiky a Městskou policií Ostrava, pod záštitou starostky města paní Dagmar Hrudové a náměstka Statutárního města Ostravy pana Tomáše Suchardy provázelo téměř letní počasí. Slavnostní zahájení celé akce v 10 hodin uvedly proslovy zástupců organizátora a starostky města, spolu s vystoupením dechového orchestru ZUŠ Vratimov a mažoretek skupiny ZIK ZAK.

Ukázku zásahu u vozidla, ve kterém došlo k úniku převážené nebezpečné látky, předvedli dobrovolní hasiči z JSDH Vratimov spolu se svými kolegy-profesionály z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice Ostrava-Zábřeh. Návštěvníci mohli shlédnout zásah hasičů ve speciálních ochranných oblecích - "skafandrech" - a sledovat dekontaminaci hasičů po ukončení zásahu. Část výcviku služebních služebních koní pak předvedla skupina hipologie Městské policie Ostrava, spolu s komentářem, která plemena koní jsou u MP Ostrava používána a co vše musí "policejní kůň" během své náročné služby zvládat. Skupiny kynologie IZS, také z MP Ostrava, ukázala divákům slanění z plošiny - dva záchranáři spolu se svými psy po dosednutí na zem neomylně našli figuranta - skrytého v krabicích - které simulovaly trosky zříceného domu. O zpestření "záchranářského programu" se postaral ARMY-LAND, který je provozován pod patronátem klubu KVHO, se svou ukázkou přepadení a ubránění OT 64-SKOT. Služební psi Policie České republiky následně v další ukázce předvedli svou poslušnost a houževnatost a dokázali, že kromě známého rčení o tom, že pes je nejlepším přítelem člověka, je také pes věrným kolegou, pomocníkem a ochráncem svého pána - policisty.

Lezecká skupina HZS MSK ze stanice Ostrava-Poruba ukázala jednu z možností záchrany zranění osoby z výšky - ze střechy budovy radnice. Svůj um také předvedli mladí hasiči SDH Vratimov, které pak na ploše vystřídali starší kolegové z SDH Plesná, kteří koňmi taženou ruční stříkačkou uhasili hořící domeček. O v historii kousek dál pak diváky přenesli hasiči z SDH Řepiště s provedeným zásahem s historickou, ale již motorizovanou technikou. Posledním bodem pestrého programu - ukázek - pak byl zásah u dopravní nehody v podání JSDH Vratimov - hasiči vyprošťovali zraněné osoby z vozidla, o ošetření se pak starali členové Českého červeného kříže Ostrava. Akci pak zakončil koncert Petry Janů a Jiřího Schmitzera, který byl poděkováním všem záchranářům za jejich práci.

Vloženo: 07.09.2013 | Upraveno: 08.09.2013 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět