Logo HASIČI.TV

Disponujeme novým monitorovacím systémem

16.02.2018 - 11:00 - Jihomoravský kraj (Tišnov)
V Zařízení Tišnov HZS Jihomoravského kraje se uskutečnilo představení nové techniky, která bude sloužit k monitorování radiační situace.

Jedná se o nový mobilní monitorovací systém NuRMS pořízený za podpory Nadace ČEZ. Součástí prezentace mobilního monitorovacího systému umístěného na vozidle Ford Ranger byla také ukázka jeho součinnosti s bezpilotním leteckým prostředkem Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany BRUS vybaveným pro monitorování radiační situace.
Mobilní radiační systém NuRMS firmy NUVIA bude sloužit k monitorování radiační situace v zónách havarijního plánování jaderných elektráren, kontrole evakuačních tras z ohrožených prostor a tras přesunu jednotek do místa zásahu v zónách havarijního plánování.
Prezentace systému se zúčastnila řada hostů z řad příslušníků HZS, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Státního úřadu pro radiační ochranu, zástupců Nadace ČEZ a dalších pozvaných hostů. Ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Jiří Pelikán poděkoval Nadaci ČEZ, díky které se mohl systém pořídit a připomněl, že jeho nasazení může být i za hranicemi kraje: "Jsem rád, že dnes máme prostředek, kterým můžeme detekovat ještě lépe, a já věřím, že bude sloužit a bude využíván dobře. Navíc naše laboratoř není určena pouze pro oblast Jihomoravského kraje, ale vyjíždí i do regionu Vysočiny a jednoho okresu Jihočeského kraje. Takže celá tato oblast nyní získává další možnost detekce a jsem tomu rád."

Monitorovací systém byl pořízen za 603 790,- Kč a Nadace ČEZ jej podpořila částkou 500 000,- Kč.

Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí HZS JmK

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 16.02.2018 | Upraveno: 16.02.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět