Dráček Hasík navštívil ostravskou školu pro sluchově postižené

23.03.2018 - 12:00 - Moravskoslezský kraj (Ostrava)
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje již několik let realizuje preventivně výchovný program „Hasík CZ - Výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva.“ Do škol za dětmi druhých a šestých tříd chodí dobrovolní i profesionální hasiči a v kamarádské atmosféře je učí, jak se zachovat v nebezpečných situacích.

V minulých dnech navštívili hasiči i Základní školu pro sluchově postižené v ulici Spartakovců v Ostravě-Porubě. Tuto školu navštěvují děti s hendikepem sluchu, ať už částečným nebo jsou plně neslyšící. Počet dětí na třídu je nižší oproti běžným základním školám. Třídy doprovází hojně také asistentky a paní učitelky tlumočí do znakové řeči.
            Beseda pro žáky této speciální školy vyžadovala předchozí drobné úpravy týkající se formy a obsahu přednášené problematiky. Větší prostor byl věnován praktickým ukázkám a děti se mohly aktivně do besedy zapojit a scénky si rády vyzkoušely. Dvě dopoledne se tak instruktoři programu věnovali téměř pěti desítkám žáků mladšího školního věku.
            Děti se dozvěděly, kdo jsou hasiči a jak jim mohou pomoci, co je to dobrý a zlý oheň, jak se zachovat, hoří-li na nich oblečení, jaká je první pomoc při popáleninách, jak se zachovat, uslyší-li sirény. Po seznámení s podmínkami vzniku ohně si vyzkoušely, jak na sobě uhasit oblečení nebo jak reagovat, hoří-li u nich v bytě.
            Preventivně výchovná činnosti je nedílnou součástí života profesionálního hasičského sboru a je neméně důležitá jako je poslání hasiče zachraňovat lidi. Neskromným cílem této činnosti je docílit u veřejnosti žádoucího chování při mimořádných událostech. Děti po absolvování preventivního program Hasík CZ vědí, jak reagovat na nenadálou situaci a nejednou správně poučí doma i své nevědomé rodiče.
            Na závěr se děti vyfotografovaly s maskotem programu drakem Hasíkem a jako dárek a odměnu za svou aktivitu během besedy obdržely drobné materiály preventivního charakteru.

por. Ing. Marcela Pavlicová
krajský koordinátor preventivně výchovné činnosti
HZS Moravskoslezského kraje

Vloženo: 05.04.2018 | Upraveno: 05.04.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět