Evakuační Tatra T815-7 u HZS MSK

14.02.2014 - 15:26 - Moravskoslezský kraj (Ostrava - Zábřeh)
Vozidlo bylo pořízeno v rámci projektu operace Zvýšení akceschopnosti Hasičského záchranného sboru České republiky pro záchranné a likvidační práce při živelních pohromách („Živelní pohroma“). Te projekt je spolufinancován ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně z Integrovaného operačního programu prostřednictvím Evropského regionálního rozvojového fondu.
Loading the player ...
Vložit video na web

Ze stejného projektu pochází také autobus Irisbus Crossway (zasahoval např. u požáru střechy v Orlové), nakladač Bobcat (zasahoval např. u nehody kamionu na R48 u Frýdku-Místku), nebo kontejnerový nosič Mercedes Benz Actross 3344 6x6 (nasazený např. při pomoci ostravských hasičů ve Slovinsku).

Nákladní automobil je určen zejména pro potřeby evakuace osob, přepravu materiálu a vyprošťovací práce. Nasazení se očekává u událostí většího rozsahu, jako jsou například živelné pohromy. Díky podvozku je pak možné nasazení vozidla i v komplikovaných terénních podmínkách. Podvozek je Tatra T815-731R32 6x6. O pohon se stará naftový motor T3D-928-31 o výkonu 325 kW. Převodovka je mechanická, 14-ti stupňová, se synchronizací a posilovačem řazení, které je poloautomatické NORGREN s možností normálního a redukovaného chodu. Kabina je pro posádku v počtu 1+1, vybavená mimo jiné vyhledávacím světlometem, dostupným z místa velitele. Vozidlo je dále vybaveno navíjákem RAMSEY H-8000 R-2-2, jehož maximální tažná síla je 9 060kg, lano je o průměru 16mm a délce 60m. Naviják je umístěn v rámu vozidla, tah lana může být přední, boční i zadní (nastavení se provádí pomocí systému kladek).

Valníková nástavba je vzadu vybavena hydraulickým ocelovým zvedacím čelem DHOLLANDIA DH LM 30, které má nosnost 2500kg na rameni o délce 750mm. Plošinu je možné přiklopit k zemi automaticky. Podlaha valníku je v protiskluzovém a voděvzdorném provedení, je v ní umístěno také 6 párů kotevních úchytů. Pomocí demontovatelných oblouků a plastových tyčí je pak možné připravit konstrukci pro zaplachtování. Nástavba je v přední částí vybavena nezávislým naftovým topením.

Vloženo: 14.02.2014 | Upraveno: 16.02.2014 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět