Evropský den tísňové linky 112 je letos doprovázen soutěží

11.02.2015 - 09:00 - Moravskoslezský kraj (Moravskoslezský kraj)
Všechny záchranné složky v Evropě si každým rokem 11. února připomínají vznik tísňové linky 112. Prostřednictvím tohoto jednotného evropského čísla tísňového volání se mohou lidé v nouzi dovolat pomoci záchranářů ve všech státech Evropské unie a také u některých jejich sousedů. Česká republika patří ve fungování tísňového čísla 112 k evropské špičce.

O zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání 112 ve všech členských státech EU rozhodla již v roce 1991 Rada Evropských společenství. „Stodvanáctku“ využívají i některé státy, sousedící s EU. Pokud tedy vyjedete do „evropského“ zahraničí, stačí si pro případ pomoci pamatovat jednoduché telefonní číslo „112“. Počátky projektu tísňové linky 112 v České republice sahají až do roku 1996. K 1. lednu 2003 bylo číslo 112 zprovozněno ve všech telefonních sítích na území ČR. O dva roky později bylo dokončeno budování telefonních center linky 112 v každém ze 14 krajů. Jejich provozovatelem je Hasičský záchranný sbor ČR.

Na tísňovou linku 112 se v roce 2014 dovolalo do Moravskoslezského kraje, tedy na zdejší krajské operační a informační středisko hasičů (KOPIS), úctyhodných 371 tisíc osob. Vícekrát se loni volalo na „stodvanáctku“ už jen v Praze a Středočeském kraji. Na linku 150 se přitom v Moravskoslezském kraji loni dovolalo zhruba 63 tisíc osob. Krajské operační a informační středisko hasičů (KOPIS), které má tísňovou linku 112 a 150 na starosti, sídlí již pátým rokem v unikátně řešeném Integrovaném bezpečnostním centru Moravskoslezského kraje v centru Ostravy.

Během února 2015 mohou dospělí obyvatelé České republiky odpovídat na  internetu na webu České asociace hasičských důstojníků (ČAHD) na celkem deset otázek v hasičské vědomostní soutěži s názvem „Bezpečně doma“. Je zaměřena na znalosti o chování nebezpečných plynů v domácnosti a na možnosti využití detektorů (hlásičů) požáru a detektorů nebezpečných plynů v domácnostech. Pokud soutěžící odpověď neznají, lze ji při troše brouzdání na internetu nalézt.

Na začátku března 2015 bude soutěž vyhodnocena a ze správných odpovědí bude vylosováno celkem 10 výherců. První dva získají kombinovaný detektor nebezpečných plynů a k tomu hlásič požáru, třetí detektor zemního plynu a hlásič požáru. Soutěžící, vylosovaní na čtvrtém až desátém místě, získají volnou rodinnou vstupenku do Hasičského muzea města Ostravy.

Protože se jedna z otázek týká tísňového volání, budou vylosováni další tři správní řešitelé, kteří odešlou své správné odpovědi právě ve středu 11. února 2015 – tedy na Evropský den tísňové linky 112. Získají věcné ceny a k tomu bezplatnou prohlídku do Hasičského muzea města Ostravy a Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje.

por. Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezského kraje