Hasiči nacvičovali vyprošťování z vozidel a zvedání těžkých břemen

06.04.2018 - 15:00 - Jihomoravský kraj (Brno; Tišnov)
Jihomoravští instruktoři vyprošťování osob z havarovaných vozidel absolvovali dvoudenní výcvik. Kromě teoretické přípravy řešili několik modelových situací, se kterými se mohou setkat u skutečných zásahů. Výcviku se účastnilo na 40 profesionálních hasičů včetně hasičů Správy železniční dopravní cesty.

Díky dlouhodobě dobré spolupráci se společností Metalšrot Tlumačov a.s. se první den výcviku uskutečnil v areálu kovošrotu v Brně. Druhý den hasiči trénovali v našem středisku v Tišnově. Výcvik vedl velitel čety z požární stanice Brno-Lidická ppor. Ing. Ivo Jirásek.
První den bylo na programu zvedání těžkých břemen v podobě trolejbusu, autobusu, nákladního auta nebo cisterny. Hasiči trénovali na několika stanovištích zvedání těchto dopravních prostředků a to pomocí pneumatických zvedacích vaků nebo hydraulického zvedacího zařízení.  Součástí této činnosti byla také bezpečná stabilizace zvedaných břemen. Druhý den si účastníci výcviku zopakovali teorii a vyzkoušeli si vyprošťování z osobních automobilů.
Podobný výcvik absolvují instruktoři ze všech jihomoravských profesionálních stanic minimálně jednou ročně. Tuto akci se podařilo zorganizovat také díky Dopravnímu podniku města Brna a společnosti Barko.

Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí HZS JmK