Logo HASIČI.TV

Hasiči opět varují před neopatrností o Silvestru a Novém roce

28.12.2017 - 18:20 - Moravskoslezský kraj (Moravskoslezský kraj)
Mnohatisícové až milionové škody – to je výsledek silvestrovských oslav v Moravskoslezském kraji v několika posledních letech. Například na přelomu let 2011 a 2012 skončila rachejtle na střeše sportovní haly v Karviné, prohořela stropem a škoda po požáru se vyšplhala téměř na 1,5 milionu korun.

O rok později vletěla raketa do podkroví rodinného domku v Třinci. Požár si zde přišel „jen“ na 80 tisíc korun. Obě události se naštěstí obešly bez zranění.
Vedle toho často hořívají v Moravskoslezském kraji na přelomu starého a nového roku plastové i plechové kontejnery na tuhý komunální odpad a jehličnany. Určitě se nedá vyloučit, že by za některé z nich nemohly rachejtle či výbušniny.
Vedle zábavní pyrotechniky vzniká v závěru roku riziko požárů (v horším případě i zranění a úmrtí) od špatně instalovaných svíček (průvan, vratké svícny, plast, bytový textil, stromeček) a od zalehlých cigaret (hlavně těch ručně balených) v postelích či sedacích soupravách.

Opět ty svíčky
Jen připomínám, že k požáru stačí v domácnostech zapálená svíčka, stojící v blízkosti bytových textilií, v nábytkových sestavách či se dotýkající smrkových větviček, nebo když stojí v průvanu. Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být umístěna na stabilní ohnivzdorné podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Základní zásadou zůstává neponechat zapálenou svíčku nikdy bez dozoru. A před noční procházkou – raději svíčku zhasnout.
Například před několika lety způsobila požár ve větším rodinném domě na Opavsku svíčka, kterou nechali účastníci silvestrovské oslavy nechat hořet přes noc v obytném podkroví. Od ní začaly hořet plastové předměty, mezi jiným obaly videokazet a CD. Před většími následky uchránil dům i spící lidi jeden z účastníků bujaré oslavy, který se „včas“ vzbudil, když dostal žízeň. I tak se tři lidé nadýchali zplodin hoření. Škoda činila několik stovek tisíc korun.

Nejvíce opět hrozí rachejtle, ty nevybuchlé chlaďte sněhem
Už od Mikuláše se městy, vesnicemi i sídlišti ozývají rachejtle, světlice, dělbuchy, petardy. Odpalovat by se měly výhradně venku (ne z balkonů) a výhradně na volných prostranstvích – mimo domy, nemocnice, domovy pro seniory, školy, radnice, kostely a také dostatečně daleko od parkujících aut a jehličnatých stromů. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu.
Manipulaci s pyrotechnikou (i svíčkami, prskavkami…) samozřejmě nesvěříme do rukou dětí, ale ani dospělých osob, které již mají problém udržet rovnováhu. A raději si ji koupíme, než bychom ji vyráběli podomácku. Vzpomeňme si na časté ukázky pahýlů rukou…
Nemohu si opět nevzpomenout na souseda, který byl před několika lety zvědavý na nevybuchlou petardu (asi ji měl z vietnamského stánku, nebo spíše podomácku vyrobenou). Explodovala mu v rukou. Skončil sice v nemocnici „jen“ s několika stehy na rukou, ale zůstal mu jiný trvalý zdravotní následek – dodnes každodenní nepříjemné pískání v uších.

Pokud by přece je do neděle 31.12.2017 (tedy Silvestra 2017) nasněžilo, což meteorologické prognózy zatím vylučují, problémy s hašením nevybuchlých petard by mohly být menší než na holé zemi. Zásadně se jich nedotýkejte, nechávejte je položené na zemi a z bezpečné vzdálenosti je zaházejte sněhem (letos asi jen pískem, hlínou, vodou…), aby se co nejdříve ochladily. Totéž platí o hořících zbytcích již vybuchlých rachejtlí. Uklidit je můžete až na Nový rok ráno či dopoledne…

Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě. Nabízejí ji dnes prakticky všechny obchodní řetězce, kamenné prodejny, stánky a tržnice.
Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti. Pro běžného smrtelníka jsou vhodné pouze rachejtle v I. a II. třídě.
A do silvestrovské noci je vhodné uskladnit je v suchu a dostatečně daleko od zdrojů tepla (topení, sporáků, svíček…). Nebudeme je vysušovat, pokud pocházejí z kamenných obchodů, jsou obvykle dostatečně ochráněné a zabalené (papírem a igelitem).

Jak hoří v závěru roku?
A k jakým požárům vyjížděli moravskoslezští hasiči v závěru několika posledních let? K požárům bytů, kuchyní i obývacích pokojů, balkonů, zapálených petardami, parkujících aut (také zapálených od rachejtlí), jehličnatých stromů a tújí stojících venku i uvnitř, kontejnerů na tuhý komunální odpad, k hořícím potravinám na kuchyňských sporácích. A také zachraňovat osoby, uvízlé ve výtazích panelových domů.

Vesele a zároveň bezpečně prožitý Silvestr i příchod Nového roku 2018 přeje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje
a také Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS MSK

Používání pyrotechniky pro zábavné účely má však i svá pravidla, kterými by se měli řídit ti, kteří si ji zakoupí.

Jak předejít zranění při používání pyrotechniky???

  • zábavnou pyrotechniku kupovat ve stálých prodejnách, nikoli u stánků na tržištích, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji, vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit
  • nekupovat zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce či dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti
  • výrobky kupovat jen v původním balení výrobce, pokud je zboží přebalené je lepší je nekupovat
  • při používání se vždy pečlivě řídit návodem
  • při manipulaci s pyrotechnikou nemířit na sebe ani na druhé
  • s pyrotechnikou nemanipulovat v opilosti, odpalovat by ji měl střízlivý člověk
  • v žádném případě nepoužívat amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty
  • kupované výrobky se nesnažit doma ještě vylepšit, riziko úrazu je příliš velké
  • pyrotechniku nesvěřovat do rukou dětem
  • rodiče by měli dětem na nový rok zakázat sbírat nevybuchlé petardy, měli by je poučit o tom, že na takové předměty by neměly sahat

Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je třeba vždy postupovat dle návodu. Při nákupu je lepší se vyhnout pochybným prodejcům a zajít třeba do velkého obchodního domu, kde je větší záruka, že se zde nebude prodávat neschválené nebo závadné zboží.
Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnou bombu.
Nebezpečí úrazu může hrozit také na hromadných oslavách na náměstích a podobných místech, kam si lidé pyrotechniku přinesou a odpalují ji přímo na těchto místech. Malé děti a domácí zvířata by lidé na tyto atrakce z důvodu bezpečnosti neměli brát s sebou.
Pyrotechnické zboží je rozděleno do několika tříd nebezpečnosti a tím se mohou občané při nákupu řídit a rozhodnout se pro určitý druh výrobku.
Do I. třídy nebezpečnosti patří prskavky, kapsle, bouchací kuličky, třaskavé proužky a jiné. Toto zboží se může prodávat komukoliv bez omezení věku a kdekoliv, třeba na stánku.
Pyrotechniku zařazenou do II. třídy - různé rakety, petardy, světelné fontány, dýmovnice, hvízdavé předměty, gejzíry a další - mohou prodejci prodat pouze osobám starším 18 let.
Pyrotechnické předměty vyšších tříd již volně prodejné nejsou, mohou je koupit pouze občané s platným průkazem odpalovače ohňostrojů, který vydává Český báňský úřad. Pyrotechnika se v posledních letech stala velmi populární. Příchod nového roku oslavuje tímto způsobem stále více osob. Proto je třeba manipulovat s pyrotechnikou bezpečně a neohrozit tak ani sebe ani své okolí.

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 28.12.2017 | Upraveno: 28.12.2017 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět