Logo HASIČI.TV

Hasiči předávají půlce Moravskoslezského kraje moderní mluvící sirény

29.03.2013 - 08:00 - Moravskoslezský kraj
Prvních 26 z celkem 92 nových elektronických sirén, které mohou i „mluvit“, předávali tento týden příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) jednotlivým obcím z poloviny kraje za účasti starostů a také místních hasičů. HZS MSK je pořídila hlavně z peněz Evropské unie - z operačního programu životní prostředí (zaměřeného na protipovodňová opatření), celkem za 23 milionů korun. EU hradí 85 % projektu, zbytek jde ze státního rozpočtu ČR.
Loading the player ...
Vložit video na web

U těchto sirén, které pro HZS MSK montuje a oživuje firma Technologie 2000 spol. s r.o., lze pouštět jak klasické varovné signály (požární poplach, všeobecná výstraha a další), tak předem naprogramované hlasové zprávy v souvislosti s aktuální mimořádnou událostí. Zařízení lze ovládat z krajského operačního střediska hasičů (je součástí Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v centru Ostravy), u sirény pomocí tlačítka, nebo ovládáním na terminálu.

Velkým usnadněním je ovládání pomocí obyčejného mobilního telefonu i mimo objekt, kde jsou siréna a její komponenty instalovány, třeba z tepla domova či ze služební cesty. Oprávnění k obsluze a takovému volání bude mít v každé obci 5 osob, obvykle starosta, jeho zástupci a šéf krizového štábu, patrně to může být i velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů.

Siréna má i funkci místního rozhlasu – lze pomocí ní (mikrofonem či mobilním telefonem) informovat o všem, co je pro obec důležité, třeba o odstávce pitné vody, nebo o výsledcích místního fotbalového týmu. A hasiči nabádají, aby se činnost sirén prověřovala často i tímto způsobem.

Tento týden (poslední březnový 2013) se podařilo hasičům z HZS MSK zkontrolovat a předat v okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín a Karviná téměř tři desítky moderních sirén. Jsou umístěny na obecních budovách (radnice, základní a mateřské školy, hasičské zbrojnice, bytové domy, pošta). Atypické místo má siréna na domku hrázného u přehrady Morávka, která může varovat a informovat celé obydlené údolí pod hrází.

Další předávky sirén se uskuteční během dubna a května. Tento projekt končí v květnu letošního roku předáním všech 92 sirén. Pro zbývající tři okresy Moravskoslezského kraje (Bruntál, Opava, Ostrava-město) je již zpracován podobný projekt, musí jej schválit Státní fond rozvoje bydlení. Realizace nejdříve v roce 2014.

V Moravskoslezském kraji bylo na začátku března 2013 v provozu celkem 692 koncových prvků varování, z toho 452 rotačních motorových sirén, 190 mluvících sirén (během jara jich přibude oněch zmíněných 92) a 50 obecních rozhlasů.

Nové mluvící sirény: Morávka, Raškovice 2x, Vyšní Lhoty, Paskov, Ostravice, Pržno, Baška-Kunčičky, Kozlovice, Hukvaldy, Fryčovice 2x, Palkovice 2x, Metylovice, Vojkovice, Horní Domaslavice, Čeladná, Pstruží, Kunčice pod Ondřejníkem 2x, Smilovice, Bohumín 4x.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 29.03.2013 | Upraveno: 29.06.2013 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět