Logo HASIČI.TV

Hasiči se dnes připravovali na mimořádné situace

10.10.2017 - 18:00 - Jihočeský kraj (Jihočeský kraj)
Hned tři cvičení byla nezávisle na sobě naplánována na dnešní den. V Týně nad Vltavou se procvičoval únik kyseliny sírové, ve Starém Hobzí hasiči cvičně hasili a evakuovali základní školu a na táborském letišti byl prověřován zásah na pád letadla.

V Týně nad Vltavou cvičení proběhlo v areálu firmy v Písecké ulici, kde jsou stanoviště cisteren na plnění zásobníků. Plán cvičení předpokládal únik kyseliny při plnění zásobníku hadicí z cisterny. Cvičení, které bylo prověřovací, tzn. hasiči o něm dopředu nevěděli, se zúčastnili profesionální hasiči z týnské stanice i týnská dobrovolná jednotka. Jejich úkolem bylo nejprve vytýčit nebezpečnou zónu. Zároveň se dva hasiči oblekli do protichemických obleků včetně dýchací techniky a vyteklou kyselinu zlikvidovali sorbentem. Dobrovolná jednotka mezitím zřídila zjednodušenou dekontaminaci pro zasahující hasiče vystupující z nebezpečné zóny.

Dalším cvičením, které dnes v dopoledních hodinách proběhlo, bylo taktické cvičení na požár v budově základní školy v obci Staré Hobzí. Simulovaný požár vzniknul po přehřátí napájení počítače v učebně výpočetní techniky a rozšířil se na celou učebnu. Kouř se samozřejmě linul do celé chodby ve druhém patře školy. Ihned po ohlášení na tísňovou linku ředitelka školy nařídila evakuaci všech žáků a zaměstnanců školy. K „požáru“ byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Dačice a dobrovolní hasiči obce Staré Hobzí. Jednotky podle rozhodnutí velitele zásahu vytvořily několik průzkumných skupin, prohledaly celou školu, pomohly zraněným s evakuací a prověřily, že uvnitř nikdo nezůstal. Další hasiči nalezli ohnisko požáru, které zlikvidovali.

V deset hodin dopoledne – stejně tak jako obě předcházející cvičení – startovalo také cvičení v Táboře. Tématem taktického cvičení bylo nouzové přistání malého dvoumístného letadla na letišti Aeroklubu v Táboře. Do cvičení se zapojily všechny složky integrovaného záchranného systému, z jednotek požární ochrany to byla profesionální jednotka ze stanice Tábor. Úkolem hasičů bylo zajistit předlékařskou první pomoc jednomu zraněnému členu posádky a předat ho do péče ZZS. Zároveň táborská jednotka zajistila letadlo proti vzniku požáru.

Zda byly dodrženy všechny taktické postupy, nepřekročeny metodická nařízení, zda byl zásah veden efektivně, zda byly dodrženy všechny předepsané časy atd., ukáží až vyhodnocení, která budou následovat v dalších dnech.

Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 10.10.2017 | Upraveno: 10.10.2017 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět