Logo HASIČI.TV

Hasiči v Moravskoslezském kraji již předali obcím všech 92 mluvících sirén

31.05.2013 - 09:00 - Moravskoslezský kraj
Všech 92 moderních elektronických sirén, které mohou i „mluvit“, předali během dubna a května 2013 příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) sedmi desítkám obcí z poloviny svého kraje, obvykle za účasti starostů a mnohdy také místních hasičů. Některé obce je vítají, protože sirény mohou nahradit neexistující místní rozhlasy, a zlepšit tak informovanost nejen o mimořádných událostech, ale navíc i o běžném dění v obci.
Loading the player ...
Vložit video na web

Posledních osm sirén bylo předáno po technické kontrole zařízení a vyškolení obsluhy z těchto obcí během čtvrtka 30.5.2013.

HZS MSK se tak zřejmě posunul v tomto unikátním projektu pro okresy Frýdek-Místek, Nový Jičín a Karviná v počtu sirén na historické druhé místo za jadernou elektrárnou Temelín (tam bylo instalováno 120 sirén, ale to už bylo před „mnoha“ lety). Samostatný projekt pro druhou polovinu Moravskoslezského kraje (okresy Bruntál, Opava a Ostrava-město) je nyní ve schvalovacím řízení, půjde o dalších 65 mluvicích sirén, s realizací zřejmě od roku 2014.

Hasiči pořídili již namontované a předané sirény hlavně z peněz Evropské unie - z operačního programu životní prostředí (zaměřeného na protipovodňová opatření), celkem za 23 milionů korun. EU hradí 85 % projektu, zbytek jde ze státního rozpočtu ČR. Projekt byl zahájen v roce 2009, umístění sirén se velmi pečlivě vybíralo.

Projekt HZS MSK s názvem „Digitální povodňový plán a modernizace jednotného systému varování a vyrozumění“, v rámci něhož se sirény v Moravskoslezském kraji instalují, byl vyhodnocen jako třetí nejlepší projekt v rámci HZS ČR za rok 2012.

Sirény byly umísťovány především na obecních budovách (radnice, základní a mateřské školy, hasičské zbrojnice, bytové domy, pošty). Atypické místo má siréna na domku hrázného u přehrady Morávka, která může varovat a informovat celé obydlené údolí pod hrází vodního díla.

U těchto sirén, které pro HZS MSK montuje a oživuje firma Technologie 2000 spol. s r.o., lze pouštět jak klasické varovné signály (požární poplach, všeobecná výstraha a další), tak předem naprogramované hlasové zprávy v souvislosti s aktuální mimořádnou událostí. Zařízení lze ovládat z krajského operačního střediska hasičů (je součástí Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v centru Ostravy), u sirény pomocí tlačítka, nebo ovládáním na terminálu.

Velkým usnadněním je ovládání pomocí obyčejného mobilního telefonu i mimo objekt, kde jsou siréna a její komponenty instalovány, třeba z tepla domova či ze služební cesty. Jediným limitem pro hovor z mobilního telefonu je délka 3 minut. Oprávnění k obsluze a takovému volání bude mít v každé obci až 5 osob, obvykle starosta, jeho zástupci a šéf krizového štábu, patrně to může být i velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů.

Siréna má i funkci místního rozhlasu – lze pomocí ní (mikrofonem či mobilním telefonem) informovat o všem, co je pro obec důležité, třeba o odstávce pitné vody, poruše plynu, odvozu odpadu, nebo o výsledcích místního fotbalového týmu. A hasiči nabádají, aby se činnost sirén prověřovala často i tímto způsobem. Jedna ze sirén je například nově umístěna na nádražní budově karvinského hlavního nádraží (Také v Havířově a Petrovicích u Karviné). Pokud by byl nádražní rozhlas v rekonstrukci či měl poruchu, lze využít pro hlášení o vlakových spojích i „naši“ silnou sirénu…

Starostové zvláště těch menších obcí v Moravskoslezském kraji montáž sirén vítají, nejen kvůli jejich dosahu až 700 metrů a v ideálních podmínkách i přes jeden kilometr. „Využijeme ji jako obecní rozhlas, který dosud nemáme. Za měsíc začneme zateplovat základní školu a budovat nové chodníky, o tom se mohou naši občané dozvědět i přes naši novou sirénu,“ uvedla starostka obce Dobratice (1160 obyvatel, okres Frýdek-Místek) Alena Kacířová při čtvrtečním předávání 30.5.2013. Siréna zde byla namontována na objekt hasičské zbrojnice, která sousedí s obecní radnicí.

V Moravskoslezském kraji bylo na začátku března 2013 v provozu celkem 692 koncových prvků varování, z toho 452 rotačních motorových sirén, 190 mluvicích sirén a 50 obecních rozhlasů. Teď přibylo dalších 92 mluvicích sirén. Hustější síť má dnes již jen hlavní město Praha.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

 

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 31.05.2013 | Upraveno: 29.06.2013 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět