Hasiči z Novojičínska zachránili dva trucující mladé čápy – kominíky

19.04.2018 - 18:00 - Moravskoslezský kraj (Fulnek)
Dva mladé čápy, kterým rodiče opakovaně bránili ve vstupu do „mama hotelu“, tedy do rodinného hnízda, museli zachraňovat ve čtvrtek 19.4.2018 večer dvě jednotky hasičů z Novojičínska ve Fulneku. Z útrob druhého komína, na kterém zřejmě mladí trucovali a spadli dolů.

O pomoc s vysvobozením dvou mladých čápů požádali zaměstnanci firmy, v jejímž areálu se celý příběh odehrál. Na začátku jeden z dospělých ptáků bránil oběma mladým, aby se vrátili a ulehli do rodinného hnízda na téměř dvacet metrů vysokém cihlovém komínu. Proto přeletěli o kus dál na podobný, byť trochu nižší komín.
            Nevíme, zda se při čekání ve velmi teplém večerním počasí nadýchali výparů z rozkládajících se sazí, které se tu za léta využívání komína nastřádaly, ale najednou byl truc-komín prázdný a čápi nikde.
            Na místo vyjela jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Bílovec a jednotka dobrovolných hasičů Fulnek. Mrštným hasičům se podařilo protáhnout do útrob truc-komína, oba mladé čápy po chvíli tělocviku chytili a vytáhli ven. Po zevrubné prohlídce, jestli nejsou zranění, je vypustili na svobodu.
            Mladým čápům se zřejmě podařilo očistit alespoň část vnitřních stěn dnes již nevyužívaného komína, protože na světle v hasičském náručí se objevili celí šediví. Tak to už je staří na hnízdo určitě nepustí – nějaké dvě úplně cizí volavky popelavé…

por. Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezského kraje