Hasiči z Olomouckého kraje uspěli v anketě Hasič roku

19.04.2018 - 18:00 - Olomoucký kraj (Praha)
Jednu ze sedmi skleněných hasičských přileb, která je vždy připravena pro vítěze ankety Hasič roku, přivezli ve čtvrtek 19. dubna 2018 z Prahy hasiči z Olomouckého kraje. Zvítězili v kategorii Projekt roku s publikací pro slabozraké a nevidomé žáky ZŠ a SŠ „Jak se chovat při mimořádné události“. Uspěli tak mezi padesáti dvěma nominacemi, které byly do ankety zaslány, a ze kterých sedmnáctičlenná porota vybrala vítěze.

Nápad vytvořit tuto speciální publikaci pro děti nevidomé nebo se zbytky zraku s názvem "Jak se zachovat při mimořádné události" vznikl koncem roku 2016, kdy zástupci HZS Olomouckého kraje oslovili vedení Střední školy, Základní školy a Mateřské školy prof. V. Vejdovského v Olomouci – Hejčíně, kterou navštěvují slabozrací a nevidomí žáci, zda by byl zájem o vytvoření příručky s tématikou ochrany obyvatelstva a požární ochrany pro žáky a studenty této školy.
Po kladné odezvě ze strany školy připravili hasiči texty s tématikou požární ochrany a ochrany obyvatelstva (např. jak nahlásit mimořádnou událost, požár v bytě, varování, evakuace a další.) Zvláštní kapitola byla zaměřena na téma „Jsem v ohrožení, co mám udělat“ s radami a pokyny právě pro slabozraké a nevidomé. Učitelé probrali ve třídě s žáky jednotlivá témata, aby se zjistila zpětná vazba a ověřilo se, zda žáci pochopili jejich obsah. Po částečné úpravě textů přesně podle potřeb slabozrakých a nevidomých dětí se publikace doplnila kreslenými obrázky vystihující uvedené kapitoly. Samotný text jednotlivých témat byl zvětšen na velikost písma 24 tak, aby byl dostatečně velký a slabozraké děti nebo děti se zbytky zraku ho byly schopné přečíst samy.
Příslušníci HZS Olomouckého kraje oslovili tiskárnu pro nevidomé K.E.Macana v Praze, která je jedinou tiskárnou svého druhu v ČR a která vytvořila tiskové matrice pro tisk zvětšeného písma a perforovaní v Braillově písmu a příručku vytiskla.
Příručka byla vyhotovena v nákladu 250 kusů. Ty budou sloužit jako pomůcka pro výuku na výše jmenované škole prof. Vejdovského v Olomouci, dále budou distribuovány přes Speciální pedagogické centrum v rámci Olomouckého kraje pro pedagogy a asistenty, kteří pracují se slabozrakými a nevidomými žáky.
Veškeré náklady, které s tiskem publikace vznikly (280.000 Kč), financoval Olomoucký kraj ze svého rozpočtu.
Jde o unikátní projekt v České republice, který navazuje na příručku pro dospělé s názvem „Příručka pro zrakově postižené – mimořádné události“, kterou v roce 2014 vydali hasiči ve spolupráci se statutárním městem Olomouc a určena byla pro osoby sdružené v Tyfloservisu a v Sonsu v krajském městě.

Informace o celé anketě Hasič roku najdete >> zde <<.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Vloženo: 29.04.2018 | Upraveno: 29.04.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět