Hasičští lezci z Ostravy zachraňovali osobu z vysokého plynojemu

06.12.2013 - 11:00 - Moravskoslezský kraj (Ostrava - Přívoz)
Náročný výcvik, ztížený silným větrem a kluzkým ledem, si připravila na pátek 6.12.2013 lezecká skupina Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) z Ostravy. Lezci totiž zachraňovali dělníka z vrcholu téměř sto metrů vysokého plynojemu Koksovny Jan Šverma v Ostravě-Mariánských Horách.

Dělník spadl při práci na střeše plynojemu na jeho ochoz a poranil si páteř. Byl při vědomí, ale stěžoval si silné na bolesti zad a nebyl schopen pohybu bez cizí pomoci. Lezecké družstvo z Ostravy-Poruby zachraňovalo zraněného ve vodorovné poloze, a to spuštěním na laně pomocí nosítek Sked a následně svezením v nosítkách v koši automobilového řebříku. Hasiči-lezci si záchranu dělníka-figuranta ztížili  - trénovali jeho spuštění nadvakrát pro případ, kdyby zasahovali u vyšší budovy, než je sto metrů, kde by nestačila jimi používaná stometrová lana.

por. Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezského kraje

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Vloženo: 08.12.2013 | Upraveno: 08.12.2013 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět