Jednotky prošly výcvikem v plnění bambi vaku

28.03.2018 - 16:00 - Liberecký kraj (Hodkovice nad Mohelkou)
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje zorganizoval ve středu 28. 3. 2018 taktické cvičení, při kterém si vybrané jednotky požární ochrany procvičily plnění závěsného vaku pod vrtulníkem Letecké služby Policie České republiky. Výcvik proběhl na letišti Hodkovice nad Mohelkou.

Jednotky měly naplánován společný příjezd v 16:00 hodin. Na místě výcviku vytvořily čety vždy o dvou družstvech a dvou CAS. Po příletu policejního vrtulníku Bell 412 HP Letecké služby Policie ČR proběhlo krátké bezpečnostní poučení cvičících od posádky vrtulníku a vedoucího výcviku. Následně provedla každá četa 2x naplnění závěsného vaku pod vrtulník pro letecké hašení za pomocí hadicového vedení „B" od vlastních CAS s použitím speciálních plnoprůtokových proudnic, které dodala posádka vrtulníku.
Cílem výcviku bylo procvičení činnosti jednotek PO v navádění vrtulníku za využití daných signálů ze země a především plnění závěsného vaku za účelem provádění leteckého hašení v místech, kde není možné z taktických a praktických důvodů provést plnění závěsného vaku z volné vodní hladiny. Bambi vak je integrovaný protipožární systém, který slouží k hašení požárů v podvěsu. Jedná se o nádobu v podobě vaku, která je zavěšena na laně pod vrtulníkem. Během několika hodinového výcviku bylo provedeno celkem 20 naplnění a shozů hasební vody.
„Profesionální i dobrovolní hasiči měli možnost projít výcvikem, který jim pomůže zvládnout poměrně náročnou činnost. Mohli si nasimulovat například ostrý zásah třeba u lesních požárů." komentoval odbornou přípravu jednotek přítomný plk. Jan Málek.
Níže uvedené jednotky PO jsou na základě účasti na tomto výcviku zařazeny do požárního poplachového plánu Libereckého kraje jako předurčené pro plnění závěsného vaku pod vrtulníkem.

JPO HZS LK stanice Liberec
JPO HZS LK stanice Raspenava
JPO HZS LK stanice Jablonec nad Nisou
JPO HZSP SŽDDC stanice Liberec
JSDHO Český Dub
JSDHO Janov nad Nisou
JSDHO Frýdlant
JSDHO Hejnice
JSDHO Hodkovice nad Mohelkou
JSDHO Hrádek nad Nisou
JSDHO Liberec - Růžodol I.
JSDHO Liberec - Vratislavice nad Nisou
JSDHO Nové Město pod Smrkem
JSDHO Chotyně
JSDHO Osečná
JSDHO Příšovice
JSDHO Raspenava
JSDHO Rychnov u Jablonce nad Nisou
JSDHO Světlá pod Ještědem - Rozstán
JSDHO Višňová

por. Bc. Pavlína Bílková, DiS.
HZS Libereckého kraje

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Vloženo: 05.04.2018 | Upraveno: 05.04.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět