Logo HASIČI.TV

Jihomoravští hasiči vyměnili zkušenosti se zahraničními kolegy v problematice jeskynní záchrany

30.11.2017 - 20:30 - Jihomoravský kraj (Nízké Tatry)
V uplynulém týdnu se čtyři čeští jeskynní záchranáři účastnili semináře a výcviku v Nízkých Tatrách. Byli mezi nimi také dva jihomoravští profesionální hasiči. Mezinárodní akce přispěla k výměně informací o problematice jeskynní záchrany.

Seminář a výcvik organizovala Horská záchranná služba Slovenské republiky, která má záchranu z jeskynních komplexů na starosti. Kromě jihomoravských hasičů se akce účastnili i dva členové Speleologické záchranné služby České speleologické společnosti. Přijela také skupina polských záchranářů z Polské tatranské horské záchranné služby (TOPR).  Také tito specialisté mají profesionální členy vycvičené na záchranu z jeskyní. Zmíněné záchranné týmy se potkávají již 6 let.
První den proběhlo technické cvičení ve výcvikové lokalitě Tunelová jaskyňa v Demänovskej dolině. Zde se na relativně krátkých úsecích vyzkoušela většina lanových technik používaných při podzemní záchraně. Záchranné techniky jsou u těchto týmů velice podobné: použití jednolanových technik, nosných stanovišť a používání protiváhových systémů. Vše vychází z technik vyvinutých SSF (Speleo Secours France), na jejichž stáže jeskynní záchranáři pravidelně jezdí.
Ve večerních hodinách se uskutečnila prezentace několika nehod v jeskyních a jejich rozbor. TOPR informoval o trhacích testech na lanových traverzech. Další téma, které bylo diskutováno a je potřeba se mu věnovat je spojení při záchraně z podzemí.
Druhý den byla v plánu simulovaná záchrana z Jaskyňa Pustá v Demänovskej dolině, ve které je šachta 90m a kde záchranná akce trvala přibližně 5 hodin. Poslední den byl věnován exkurzi do jeskyně Svidovská 2 v Svidovské dolině.
Podobné akce a spolupráce při sdělování informací týkajících se záchrany z jeskyní budou pokračovat i do budoucna.  

nprap. Jiří Buček
HZS Jihomoravského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 30.11.2017 | Upraveno: 30.11.2017 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět