Junior Univerzita – vzdělávání mladých záchranářů

19.05.2014 - 10:00 - Moravskoslezský kraj (Moravskoslezský kraj)
"Chtěli bychom zažít nové zážitky, seznámit se s novými kamarády a dozvědět se o záchranářství co nejvíce. Chtěli bychom se bavit a zároveň vzdělávat a učit novým věcem.“ Taková přání měli žáci základních škol z Moravskoslezského kraje v minulém roce. Naplňování jejich přání se začalo uskutečňovat podáním přihlášek na nově vzniklý projekt Junior univerzita – vzdělávání mladých záchranářů určený právě pro žáky základních škol z Moravskoslezského kraje. Projekt je realizován pravidelnými víkendovými soustředěními, při nichž si žáci prohlubují své znalosti o požární ochraně, o předcházení a řešení mimořádných událostí a seznamují se s činností složek integrovaného záchranného systému České republiky.

Tento projekt pod záštitou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Ústřední hasičské školy v Jánských Koupelích se těší velké oblibě a jeho popularita stále roste. Téměř stoprocentní účast všech 62 žáků při pravidelných víkendových soustředěních je tomu důkazem, stejně tak jako velký zájem veřejnosti. Během teoretické a praktické části výuky si žáci interaktivní formou osvojují problematiku úzce spjatou se záchranářstvím. Většina žáků jsou členy sborů dobrovolných hasičů obcí a mají tak základní znalosti z této problematiky.  Poznávají, že studium matematiky, chemie, fyziky či biologie je zábavné a že získané poznatky z ne zrovna oblíbených předmětů se dají využít i v oblasti, která je jim, jako členům sborů dobrovolných hasičů, velmi blízká. Odborné přednášky jsou vedeny odborníky z řad Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Ústřední hasičské školy v Jánských koupelích, Meteorologického ústavu a Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Výuka probíhá, tak že v první části jsou žáci seznámeni s teoretickým základem dané problematiky, na kterou navazuje praktická část výuky. Při praktických ukázkách si pak sami vyzkouší teorii v praxi. Příkladem může být vysvětlení rozdílných pojmů, jakými jsou např. teplo a teplota. Díky osobnímu přístupu lektorů a názornosti praktických ukázek mohou žáci získat populární formou široký rozhled o mimořádných událostech, činnostech záchranných složek, rozšíří si i znalosti z oblasti fyziky, chemie, činnosti požárních zařízení, přírodních jevů a mnoho dalšího.

Kurz je zaměřen na předměty týkající se hoření, měření jeho jednotlivých parametrů, modelování požárů, nebezpečné produkty hoření a také na různé způsoby hašení požárů, dopravu vody či obsluhu motorového čerpadla a mnoho dalšího. V rámci exkurzí studenti navštívili laboratoře Fakulty bezpečnostního inženýrství, stanici Hasičské záchranné služby a hasičské muzeum v Ostravě, kde se seznámili s historií hasičství a mohli ji tak porovnat se současným stavem.

„Z prohlídky historického muzea jsem zjistil, že kdysi to hasiči neměli vůbec jednoduché. Neměli tak moderní a funkční stroje, ani tak vybavené jako jsou ty dnešní, tak kvalitní a tak odolné, a přece svou práci vykonali a pomohli tam, kde to bylo potřeba. Jak je tomu i dnes.“ Ondřej Solný

Mezi další témata výuky patří činnost Policie ČR, s čímž souvisí i internetová kriminalita, ukázky výcviku policejních psů a speciální techniky. Z pohledu záchranářů se blíže seznámí i s riziky mimořádných událostí, vyzkouší si i poskytování první pomoci a mnoho dalšího. Žáci se na půdě Střední školy techniky a služeb v Karviné seznámí i s diagnostikou a obsluhou motorových vozidel, ručním obráběním kovů a dalšími činnostmi, se kterými se při svém běžném studiu většinou nemají šanci potkat. Díky osobnímu přístupu a dostatku času mají lektoři možnost přistoupit k prezentaci dané problematiky takovým způsobem, aby ji pochopili všichni žáci. Tím doufáme, že žáci získají chuť k dalšímu studiu a upevní si vztah k dané problematice.

„Velmi se mi tu líbí. Moc mě to baví a jsem rád, že se naučím hodně věcí, které většina kamarádů z našeho sboru neví a které jsem rád, že jsem se naučil tady. Například druhy přenosu tepla, jak poznat nebezpečí horkých předmětů. Taky jsem se dozvěděl o cvičení ve flashover kontejneru.“ Erik Ontkóc

Za organizační tým doufáme, že přání studentů se nám daří plnit a že jim je tímto poskytnuta podpora při dalším rozvoji.

Kamila Kempná

Vloženo: 19.05.2014 | Upraveno: 19.05.2014 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět