Logo HASIČI.TV

K letecké nehodě do Rakovníka se sjelo osm jednotek

24.04.2018 - 10:00 - Středočeský kraj (Rakovník)
Nehoda malého sportovního letadla, které při leteckém dni spadne na další stroj připravený s pasažéry k vyhlídkovému letu a trosky zasáhnou i do davu přihlížejících diváků – to byl námět společného cvičení složek integrovaného záchranného systému, které se v úterý 24. dubna uskutečnilo na letišti Aeroklubu Rakovník.

Událost byla na Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje ohlášena v deset hodin dopoledne. Na místo byly vyslány jednotky požární ochrany z druhého stupně požárního poplachu pro město Rakovník – profesionální hasiči z Rakovníka a Stochova a šest dobrovolných jednotek z Rakovnicka (Hvozd, Chrášťany, Kněževes, Krupá, Lubná a Přílepy). Kromě Policie ČR, Městské policie Rakovník a posádek Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje byli k havárii přivoláni i inspektoři Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

                      

Po příjezdu na místo bylo při průzkumu zjištěno, že nehodou je zasaženo celkem patnáct lidí, kteří utrpěli různé stupně poranění. Jedna osoba však svým zraněním na místě podlehla – patrně šlo o pilota malého letadla. Požár při nehodě nevznikl, ale z palivových nádrží obou havarovaných letadel uniklo nezjištěné množství benzinu. Pro zajištění přehledu nad celkovou situací, zřídil velitel zásahu velitelské stanoviště a ve spolupráci s veliteli a vedoucími základních složek vymezil jednotlivé sektory a zóny.

Hasiči se zaměřili především na vyhledávání a záchranu osob, jejich třídění metodou START a následný přesun na stanoviště přednemocniční neodkladné péče. Pro případ vzniku požáru trosek letadel byla jednotkami požární ochrany vytvořena jistící skupina, která byla připravena k jeho likvidaci a zároveň monitorovala únik provozních náplní. Kromě vedení města byla o události informována také Česká inspekce životního prostředí.

    

Taktické cvičení pečlivě sledovali nejen rozhodčí, ale také zástupci všech zúčastněných složek. „Naším cílem bylo procvičit náročnější zásah profesionálních a dobrovolných jednotek při řešení mimořádné události typu letecká nehoda v úzké součinnosti s dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Myslím, že s celkovým výsledkem můžeme být spokojeni, přesto si všechno důkladně zanalyzujeme a vyhodnotíme,“ uvedl na závěr téměř dvouhodinového cvičení ředitel územního odboru Kladno plk. Ing. Tomáš Hradil.

Cvičení se zúčastnilo 83 hasičů, policistů a zdravotnických záchranářů. K úspěšnému zvládnutí připraveného scénáře nemalou měrou přispělo také 119 figurantů z Integrované střední školy Rakovník a Integrované střední školy Jesenice, kteří díky namaskování a úpravě vzhledu umocnili vytvoření reálného obrazu leteckého neštěstí.

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 28.04.2018 | Upraveno: 28.04.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět