Město Ostrava a Moravskoslezský kraj posilují vozový park hasičů

11.02.2015 - 10:00 - Moravskoslezský kraj (Ostrava - Moravská Ostrava)
Hasičskou techniku pořízenou z prostředků města Ostravy a Moravskoslezského kraje převzali ve středu 11. února zástupci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a ostravských jednotek Sborů dobrovolných hasičů.

Vozový park profesionálních hasičů nově posílila cisternová automobilová stříkačka CAS 20 – Mercedes-Benz Econic 1833LL 4x2 za více než 12 mil. korun, kterou uhradilo město. Pro dobrovolné hasiče jsou určena dvě vozidla CAS 30 – TATRA T815-7 4x4.1, jejichž nákup přišel na téměř 12,5 mil. korun. Jedním milionem na ně přispěl kraj a stejnou částkou Ministerstvo vnitra – Generální ředitelství HZS ČR.

„Celkem jsme loni vyčlenili na profesionální a dobrovolné jednotky požární ochrany zhruba 54 milionů korun,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura s tím, že vedle investic do techniky poskytlo město dalších 30 mil. korun na požární ochranu v rámci neinvestiční části rozpočtu. Jak ujistil, pomoc hasičům bude pokračovat také letos. „V případě jednotek dobrovolných hasičů je to i naše zákonná povinnost. Práce hasičů je nenahraditelná a zaslouží si naši nejvyšší úctu a podporu,“ konstatoval primátor.

Vozidla CAS 30 – TATRA T815-7 4x4 - zamíří do jednotek Sborů dobrovolných hasičů v ostravských městských obvodech Pustkovci a Polance nad Odrou, kde nahradí morálně i technicky zastaralé stroje CAS K25 na podvozku LIAZ. V případě tater se jedná o moderní cisternové stříkačky o jmenovitém výkonu 3000 l/min., které svojí koncepcí umožňují zásah vodou nebo pěnou. Automobily jsou postaveny na dvounápravovém podvozku T815-721R52/371 s jednomontáží a stabilizátorem na zadní nápravě a jsou vybaveny odstředivým čerpadlem THT TO 3000, vodní nádrží o objemu 4300 l a nádrží na pěnidlo o objemu 300 l. Cisternu pohání naftový přeplňovaný a vzduchem chlazený osmiválec Tatra splňující emisní normu Euro 5. Vozidlo je uzpůsobeno k překonávání vodních toků a zaplavených komunikací s výškou hladiny až 1200 mm. Kabina je čtyřmístná.

K technické výbavě cisterny CAS 30 – TATRA T815-7 4x4.1 patří:

• motorová pila,
  • plovoucí a kalové čerpadlo,
  • přetlakový ventilátor na odvětrávání zakouřených prostor,
  • elektrocentrála,
  • lanový naviják.

Rozměry a hmotnost vozidla: délka 7260 mm, šířka 2550 mm, výška 2860 mm, celková hmotnost 18 tun.

Vozidlo CAS 20 – MB Econic 1833LL 4x2 budou používat profesionální jednotky HZS Moravskoslezského kraje. Svojí koncepcí se řadí mezi cisterny pro zásah vodou nebo pěnou. Automobil je postaven na dvounápravovém podvozku MB Econic 1833LL 4x2 s pohonem zadní nápravy. Převodovka je automatická pětistupňová, s možností manuální volby převodového stupně, vybavená retardérem a dvěma pomocnými pohony. Jeden slouží pro pohon vodního čerpadla, druhý pro hydraulický vyprošťovací naviják. Činnost pomocného pohonu je možná i při jízdě vozidla do 10 km/hod. Motor je vznětový, čtyřdobý, přeplňovaný s chlazením plnicího vzduchu. Splňuje emisní normu EURO 5. Vozidlo je vybaveno odstředivým čerpadlem THT TO 3000, vodní nádrží o objemu 2700 litrů a nádrží na pěnidlo o objemu 200 litrů. Je určeno pro přepravu šestičlenné posádky.

Ke zvláštní výbavě cisterny CAS 20 – MB Econic patří:

• souprava hydraulických vyprošťovacích nástrojů (pro DN)
  • motorové pily
  • plovoucí a ponorná kalová čerpadla
  • přetlakový ventilátor na odvětrávání zakouřených prostor
  • lanový naviják (49 metrů, tažná síla max. 50 KN)
  • generátor elektrického proudu – elektrocentrála
  • osvětlovací stožár (s pneumatickým výsuvem až do výšky 5 metrů) se čtyřmi reflektory 500 W/230 V.

Rozměry a hmotnost vozidla: délka 8350 mm, šířka 2550 mm, výška 3150 mm, celková hmotnost 10 tun.

Dodavatelem požární techniky je společnost THT Polička.

Andrea Vojkovská
 Tisková mluvčí MMO