Logo HASIČI.TV

Moderní postupy při požárech s tlakovými láhvemi

14.11.2017 - 17:10 - Jihomoravský kraj (Brno)
Hasiči spolupracují s elitními odstřelovači a vysokou školou na vylepšení postupů jak zmírnit rizika tlakových láhví v prostoru, kde hoří.

Čtyři zástupci HZS Jihomoravského kraje se zúčastnili společné odborné přípravy HZS Plzeňského kraje a Útvaru rychlého nasazení Policie ČR se zaměřením na snížení rizika výbuchu tlakové láhve jejím prostřelením. Skupina příslušníků HZS JmK z územního odboru Brno město se této problematice věnuje 3 roky. Ve dnech 24. – 29. září 2017 byli na střelnici útvaru rychlého nasazení v Borku u Rokycan. Následně od 1. do 3. listopadu 2017 navštívili střelnici Brda v prostoru vojenského cvičiště Jince.
Pokud se nachází tlakové láhve s technickými plyny v podmínkách požáru, dochází k nárůstu tlaku uvnitř láhve a současně k poklesu pevnosti pláště. Nastat může fyzikální výbuch. Následně se rozletí střepiny láhve, dochází k poškození stavebních konstrukcí a k rychlejšímu rozšíření požáru. Nejčastěji používané technické plyny jsou například propan butan, acetylen, kyslík, vodík, oxid uhličitý. Tyto situace jsou pak pro zasahující hasiče extrémně nebezpečné.
Odborníci otestovali různé typy střeliva a zbraní k prostřelení pláště tlakové láhve naplněné acetylenem. Zjišťovali, jak se chovají střely po dopadu na plášť tlakové láhve. Zaznamenali a následně popíší vlivy úhlu dopadu střely, vzdálenosti a konstrukcí tlakových láhví. Změřili stavové veličiny při řízené a neřízené destrukci tlakových láhví. Vyzkoušeli možnost zapálení unikajícího acetylenu při prostřelení láhve s kyslíkem a ověřovali parametry energetického zdroje.
Tato odborná příprava potvrdila, že prostřelení potencionálně nebezpečné tlakové láhve policejním odstřelovačem zásadně urychlí zdolání požáru a snižuje riziko ohrožení zdraví zasahujících hasičů na minimum. Nabyté zkušenosti poslouží hasičům při rozvíjení spolupráce se Zásahovou jednotkou Policie ČR JmK a při zvyšování odborné úrovně velitelů HZS JmK při řešení mimořádných událostí s přítomností tlakových láhví v podmínkách požáru.

ppor. Ing. Michal Štěrba
HZS Jmk ÚO Brno město

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 14.11.2017 | Upraveno: 14.11.2017 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět