Moderní postupy při požárech s tlakovými láhvemi

14.11.2017 - 17:10 - Jihomoravský kraj (Brno)
Hasiči spolupracují s elitními odstřelovači a vysokou školou na vylepšení postupů jak zmírnit rizika tlakových láhví v prostoru, kde hoří.

Čtyři zástupci HZS Jihomoravského kraje se zúčastnili společné odborné přípravy HZS Plzeňského kraje a Útvaru rychlého nasazení Policie ČR se zaměřením na snížení rizika výbuchu tlakové láhve jejím prostřelením. Skupina příslušníků HZS JmK z územního odboru Brno město se této problematice věnuje 3 roky. Ve dnech 24. – 29. září 2017 byli na střelnici útvaru rychlého nasazení v Borku u Rokycan. Následně od 1. do 3. listopadu 2017 navštívili střelnici Brda v prostoru vojenského cvičiště Jince.
Pokud se nachází tlakové láhve s technickými plyny v podmínkách požáru, dochází k nárůstu tlaku uvnitř láhve a současně k poklesu pevnosti pláště. Nastat může fyzikální výbuch. Následně se rozletí střepiny láhve, dochází k poškození stavebních konstrukcí a k rychlejšímu rozšíření požáru. Nejčastěji používané technické plyny jsou například propan butan, acetylen, kyslík, vodík, oxid uhličitý. Tyto situace jsou pak pro zasahující hasiče extrémně nebezpečné.
Odborníci otestovali různé typy střeliva a zbraní k prostřelení pláště tlakové láhve naplněné acetylenem. Zjišťovali, jak se chovají střely po dopadu na plášť tlakové láhve. Zaznamenali a následně popíší vlivy úhlu dopadu střely, vzdálenosti a konstrukcí tlakových láhví. Změřili stavové veličiny při řízené a neřízené destrukci tlakových láhví. Vyzkoušeli možnost zapálení unikajícího acetylenu při prostřelení láhve s kyslíkem a ověřovali parametry energetického zdroje.
Tato odborná příprava potvrdila, že prostřelení potencionálně nebezpečné tlakové láhve policejním odstřelovačem zásadně urychlí zdolání požáru a snižuje riziko ohrožení zdraví zasahujících hasičů na minimum. Nabyté zkušenosti poslouží hasičům při rozvíjení spolupráce se Zásahovou jednotkou Policie ČR JmK a při zvyšování odborné úrovně velitelů HZS JmK při řešení mimořádných událostí s přítomností tlakových láhví v podmínkách požáru.

ppor. Ing. Michal Štěrba
HZS Jmk ÚO Brno město