Logo HASIČI.TV

Moravskoslezští hasiči prezentovali své vybavení na akci Hrad žije první pomoci, úspěšně se zapojili do soutěže nezdravotnických posádek

10.09.2017 - 16:00 - Moravskoslezský kraj (Slezskoostravský hrad)
Již podesáté uspořádal Záchranný tým OS ČČK Ostrava na Slezskoostravském hradě akci s názvem Hrad žije první pomocí. Hasiči se tak v sobotu 10. září 2017 krom prezentace své techniky a vybavení zapojili také do soutěže nezdravotnických posádek v poskytování první pomoci.

V letošním ročníku se družstva poprala se situacemi na celkem osmi stanovištích. Maskovaná zranění velmi věrohodně simulovala situace, se kterými se složky IZS mohou ve své praxi setkat. Zasahující tak řešili například pád z výšky či záchranu dítěte z rozpáleného osobního vozu.
Do letošního ročníku soutěže se z hasičských jednotek zapojili profesionálové ze stanic HZS MSK ze stanic Orlová, Karviná a Bílovec a také hasiči ze Záchranného útvaru v Hlučíně.
Právě tým z bílovecké stanice se z hasičských družstev umístil nejlépe - v celkovém bodování získal druhé místo za policisty ze speciální pořádkové jednotky. Čtvrtí skončili hasiči ze stanice HZS MSK Karviná, pátí ze Záchranného útvaru v Hlučíně a na devátém místě jednotka z Orlové.
Po celou dobu akce byl na nádvoří Slezskoostravského hradu pro návštěvníky z řad dospělých i těch nejmenších připraven stánek s preventivní tématikou a plyšovým dráčkem Hasíkem.
Formou her se děti pod vedením zkušených instruktorů naučily rozlišovat mezi zlým a hodným ohněm a co dělat v případě, že doma začne hořet. Stánek byl rovněž součástí dětské zážitkové trasy, zájemci za návštěvu dostali razítko do své “hradní” karty.
Dospělí se často ptali na funkce, cenu a možnosti umístění požárního hlásiče v domech a bytech. Čidla hlásiče dokáží požár (respektive kouř z požáru) včas detekovat a silným akustickým signálem na něj upozorní uživatele domácnosti, kterým tak umožní nebezpečí zlikvidovat již v zárodku či ohrožený prostor včas opustit a přivolat hasiče.
Na statické ukázce byly připraveny prostředky speciálního USAR (Urban Search And Rescue) odřadu, určeného pro záchranu osob při zemětřeseních, sesuvech půdy a jiných živelních pohromách či haváriích především v městských zástavbách.
Nechyběla výšková technika ve formě automobilové plošiny se záchrannou výškou 30 metrů a univerzální prvovýjezdový vůz, využívaný u všech typů událostí od menších požárů po dopravní nehody a technickou záchranu.
Právě se zmíněným prvovýjezdovým vozem se odpoledne hasičská jednotka zapojila do dynamické ukázky, při které byla simulována dopravní nehoda osobního automobilu a autobusu s velkým počtem zraněných.
Při ošetřování pomáhala také všechna družstva, která zápolila v soutěži nezdravotnických posádek.
Diváci tak mohli vidět ukázku vyproštění zraněných osob z havarovaného osobního automobilu za pomocí těžké sady hydraulického zařízení i jejich následný transport k ošetřujícím, systém velení u takto složitého zásahu a práci všech složek integrovaného záchranného systému.

nprap. Jakub Kozák
zastupující tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 10.09.2017 | Upraveno: 10.09.2017 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět