Logo HASIČI.TV

Moravskoslezští hasiči-lezci jeli cvičit do Slovinska i v mrazu

18.03.2018 - 09:00 - Moravskoslezský kraj (SLOVINSKO)
Zatímco početný specializovaný WASAR odřad (WAter Search And Rescue) se v sobotu večer vrátil do Ostravy z náročného a úspěšného cvičení v severní Itálii v projektu Evropské unie MODEX, již v neděli 18.3.2018 ráno se vydala na týden do Slovinska další specializovaná skupina (deseti) profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Tentokrát na cvičení v jiném významném projektu Evropské unie, nazvaném DIRECT.

            Jak složení týmu napovídá, půjde o pětidenní mezinárodní trénink záchrany osob i zvířat z výšky a hloubky pomocí rozmanité lezecké techniky - ze stromů, budov, jejich střech i jeskynních útvarů, a to v okolí měst Kranj a Postojna, včetně prohloubení teorie.
            Od loňského června jde již o čtvrté ze šesti společných cvičení se Slovinci a Černohorci, která se střídají na území zúčastněných zemí a jsou zaměřena na dopravní nehody, požáry v přírodě, vysokokapacitní čerpání vody, záchranu osob z výšky a hloubky, vody a po zemětřesení.
            Oproti 35 cvičícím kolegům z týmu WASAR, kteří se v italských meteorologicky velmi přijatelných podmínkách věnovali záchraně osob z vodní hladiny pomocí člunů, hasiče-lezce ve Slovinsku zřejmě čekají teploty hluboko pod bodem mrazu. Do Slovinska vyjeli specialisté ve dvou moderních dopravních automobilech MB Sprinter. Ubytovaní budou v blízkosti města Kranj.
            HZS MSK se loni zapojil do třístranného dlouhodobého projektu EU DIRECT (DIsaster REsilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní akce, například odborné konference, zaměřené na zkušenosti ze snižování rizik při katastrofách, i znalostní, literární a výtvarné soutěže pro žáky základních škol.

Známé akce v rámci projektu Direct

  • červen 2017 – 1. společný výcvik (Ostrava a MS kraj) - záchrana zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel
  • říjen 2017 – 2. společný výcvik (Slovinsko) - likvidace požárů v přírodě
  • říjen 2017 – dvoudenní mezinárodní konference (Ostrava) - o snižování rizik při velkých katastrofách
  • listopad 2017 – 3. společný výcvik (Černá Hora) - odstraňování následků povodní vysokokapacitním čerpáním
  • březen 2018 – 4. společný výcvik (Slovinsko) - záchrana osob pomocí lezecké techniky
  • duben 2018 – 5. společný výcvik (Černá Hora) - záchrana osob z vody
  • říjen 2018 – 6. společný výcvik (Ostrava) - záchrana osob po zemětřesení

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 18.03.2018 | Upraveno: 18.03.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět