Logo HASIČI.TV

Moravskoslezští hasiči-lezci jsou ve Slovinsku ve druhé půlce cvičení

21.03.2018 - 13:00 - Moravskoslezský kraj (SLOVINSKO)
První polovinu pětidenního cvičení ve Slovinsku, zaměřeného na záchranu osob z výšek a hloubek pomocí lezecké techniky, má za sebou specializovaná skupina (deseti) profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). V okolí měst Kranj a Postojna cvičí moravskoslezští lezci společně s domácími Slovinci a Černohorci až do pátku 23.3.2018 v náročných klimatických podmínkách.

            Od loňského června jde již o čtvrté ze šesti společných cvičení se Slovinskem a Černou Horou v rámci projektu Evropské unie DIRECT, která se střídají na území zúčastněných zemí a jsou zaměřena na záchranu osob u dopravních nehod, požáry v přírodě, vysokokapacitní čerpání vody, záchranu osob z výšky a hloubky, vody a po zemětřesení.
            První den cvičení - v prostorách hasičské stanice v Kranji - byl zaměřen na teorii a výměnu zkušeností, probíraly se možnosti použití lezeckého materiálu. Navazovala praktická ukázka základních postupů při práci na laně.
            Druhý den se venku konal za náročných klimatických podmínek (sníh, led, mráz, vítr) praktický výcvik, zaměřený na záchranu osoby, která se v bývalém kamenolomu zřítila z prudkého srázu a zůstala uvězněná v nedostupném skalním terénu. Cílem bylo zachránit a vytáhnout tuto osobu (figurínu) za pomocí lanové techniky a navíc s použitím nosítek. Trénovala se zde mj. součinnost všech zúčastněných hasičů ze tří zmíněných zemí.
            Během středy a čtvrtka se výcvik zaměří na záchranné činnosti za použití speciálních technických prostředků, např. trojnožky, dále na záchranu osob z budov, včetně střech, záchranu paraglidistů ze stromů a osob z jeskyní.
            HZS MSK se loni zapojil do třístranného dlouhodobého projektu EU DIRECT (DIsaster REsilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní akce, například odborné konference a znalostní, literární a výtvarné soutěže pro žáky základních škol.

Známé akce v rámci projektu Direct

  • červen 2017 – 1. společný výcvik (Ostrava a MS kraj) - záchrana zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel
  • říjen 2017 – 2. společný výcvik (Slovinsko) - likvidace požárů v přírodě
  • říjen 2017 – dvoudenní mezinárodní konference (Ostrava) - o snižování rizik při velkých katastrofách
  • listopad 2017 – 3. společný výcvik (Černá Hora) - odstraňování následků povodní vysokokapacitním čerpáním
  • únor 2018 - vyhlášení soutěže a besed s názvem „Nebezpečí kolem nás“ ve vybraných školách v okrese Ostrava-město – výsledky na konci května 2018
  • březen 2018 – 4. společný výcvik (Slovinsko) - záchrana osob a zvířat pomocí lezecké techniky
  • duben 2018 – 5. společný výcvik (Černá Hora) - záchrana osob z vody
  • říjen 2018 – 6. společný výcvik (Ostrava) - záchrana osob po zemětřesení

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 05.04.2018 | Upraveno: 05.04.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět