Nový žebřík pro Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

04.06.2013 - 13:30 - Moravskoslezský kraj (Ostrava)
Automatický automobilový žebřík (dále jen AŽ) Metz L 39 je postaven na podvozku Mercedes Benz Atego 1529 F 4x2. Motor s výkonem 210kW splňuje emisní normu EURO V. Převodovka je manuální. Celková hmotnost vozidla je 15 tun. Maximální dostupná výška je 40 metrů, záchranná výška (podlaha koše) pak 38 metrů. Žebřík je plně otočný.
Loading the player ...
Vložit video na web

Jedná se o další techniku pořízenou v rámci operace „Pořízení moderní techniky a technologií HZS ČR pro zvýšení kvality řešení mimořádných událostí“ z projektu Integrovaného operačního programu (IOP) Evropské unie.

Plně sklopný koš se 4-mi vstupy, o nosnosti 450kg a s uchycením pro otočná nosítka je umístěn na konci 5-ti dílé žebříkové sady. Je vyroben z hliníku. Z žebříkové sady ho mohou sejmout dvě osoby bez použití nářadí. Je na něj také možné upevnit vodní proudnici o kapacitě 1500 l/min. Příčky žebříku jsou opatřeny protiskluzovou úpravou.

Nástavba obsahuje 4 schránky pro uložení požárního příslušenství, ty jsou kryty uzamykatelnou hliníkovou roletou. Vnitřní prostor schránek je osvětlen., otevření schránek je monitorováno v kabině řidiče výstražným světlem na ovládacím panelu. Na zadní části nástavby jsou dva přístupové žebříky k ovládacímu místu obsluhy (na každé straně jeden). Tím je zajištěn přístup na nástavbu při jakékoliv pracovní poloze žebříku.

Rozložení požárního příslušenství je následující:

• Pravá přední část - pákové kleště, ploché páčidlo, dýchací přístroje, náhradní tlakové láhve,
  • Levá přední část  - požární světlomety, kanystr na palivo k elektrocentrále (elektrocentrála je pak umístěna na pravé stranmě otočné věže)
  • Úložný prostor v kabině osádky - dalekohled, lékárnička, pracovní polohovací pás, reflexní červená vesta s nápisem „Hasiči“, ruční svítilny s dobíjecím zdrojem, rukavice lékařské pro jednorázové použití nesterilní, vyprošťovací nože na bezpečnostní pásy

Pravá přední část účelové nástavby pak obsahuje také prostor pro uložení seskokové matrace

Ovládací panely jsou umístěny  v koši (tam je panel odnímatelný s možností umístění na levý bok a doprostřed) a na hlavním ovládacím místě. Na tom je tvořen barevným LCD displejem.

Žebřík je vybaven systémem TMS (Target Memory System) s pamětí naprogramovaného pohybu. To umožňuje uložení například zvolené evakuační trasy (např. z nástupní plochy na balkon) a tím urychlit záchranné práce a zvýšit tak záchrannou kapacitu.

Počítačová jednotka kontroluje provoz stabilizačních podpěr, žebříkové sady a koše. AŽ je také vybaven zařízením pro samočinné vyrovnání příčlí žebříkové sady. Pro stabilitu je žebřík vybaven stabilizačním systémem Metz. Stabilita je podpořena také automatickým hydraulickým uzamčením zadní nápravy. Pohyby podpěr jsou neomezeně variabilní (do šíře 4,85m). Každá z podpěr může být ustavena v jiné vzdálenosti od podvozku. Mohou být ovládány jednotlivě, v párech, nebo společně. K ovládání slouží dva joysticky na dvou k tomu určených ovládacích panelech - pravá a levá zadní strana nástavby. Podpěry vyrovnávají sklon do maximální hodnoty 7-mi stupňů, v kombinaci s s automatickým vyrovnávacím zařízením lze dosáhnout maximální hodnoty bočního vyrovnání 14-ti stupňů. Žebříková věž je sama o sobě automaticky vyrovnávána v jakémkoliv sklonu až do 8,5 stupňů.

Kontrolní systémy monitorují tlak podloží každé podpěry a ovládání žebříku je možné pouze v případě stabilního podloží. Tlak podloží je monitorován trvale i během následného použití žebříku.Úplné zatížení každé podpěry je zajištěno nadzvednutím zadní nápravy.  Žebřík může být po ukončení zásahu složen do přepravní polohy automaticky stisknutím jediného tlačítka.

Vloženo: 04.06.2013 | Upraveno: 30.10.2013 | Vložil(a): Martin TÜRKE | Zpět