Logo HASIČI.TV

Ostravský tým USAR cvičil ve Vítkovicích se systémy pro stabilizaci

17.06.2016 - 09:00 - Moravskoslezský kraj (Ostrava - Vítkovice)
Tři desítky profesionálních hasičů z Ostravy, příslušníků USAR odřadu Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) trénují od pátečního rána 17.6.2016 do sobotního odpoledne 18.6.2016 v Dolní oblasti Vítkovic s moderními technickými systémy, zaměřenými na stabilizaci výkopů a staticky narušených objektů, a s tím související záchranu a vyproštění zraněných a zasypaných osob.

Trénink ostravského mezinárodně certifikovaného týmu navazuje na mezinárodní mítink americké firmy Paratech, zaměřené na produkci techniky a technických prostředků na vyprošťování a stabilizaci, který se uskutečnil v minulých dnech v Ostravě. Vybavení této společnosti používá i HZS MSK již několik let a předmětem speciálního výcviku je předání zkušeností mezi USAR týmem a specialisty zmíněné firmy, jako jsou např. mezinárodně uznávaný Francesco Rossetti a další zkušení zahraniční instruktoři.

V opuštěné a veřejnosti nepřístupné části Dolní oblasti Vítkovic (nedaleko Rudné ulice) je pro speciální trénink připraveno několik pracovišť, kde vybraní hasiči z HZS MSK, členové USAR týmu, trénují po dva dny záchranu osob a stabilizaci objektů a výkopů. Z jihu Moravy přijelo na výcvik několik příslušníků z HZS Jihomoravského kraje a hasičského učiliště v Brně.

USAR (Urban Search And Rescue) odřad Hasičského záchranného sboru ČR má již několik let certifikaci pro záchranu osob v zahraničí při zemětřeseních, sesuvech půdy a jiných živelních pohromách či haváriích především v městských zástavbách. Své zkušenosti využívá i při obdobných zásazích i na území naší republiky, a je tvořen dvěma částmi z HZS MSK a HZS hl.města Prahy.

Firma Paratech je výrobcem známého ručního nářadí a zvedacích vaků, také originálního systému mechanických a pneumatických podpěr, jejichž vzájemnou kombinací lze poskládat sestavu pro zabezpečení stabilizace staticky narušených budov a výkopů pro účely vyproštění osob a zvířat. Této techniky lze využít např. pro záchranu a vyprošťování osob, zavalených těžkými břemeny či uvolněnou zeminou, například při zemětřesení, při stabilizaci nejrůznějších vozidel po dopravní nehodě, často i pro stabilizace narušených objektů a zapažení zborcených výkopů.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 20.06.2016 | Upraveno: 20.06.2016 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět