Logo HASIČI.TV

Ostravští hasiči hledali byt, z něhož tekla sousedům voda

29.06.2016 - 07:39 - Moravskoslezský kraj (Ostrava - Hrabůvka)
Všichni patrně vědí, že profesionální hasiči vyjíždějí k požárům, dopravním nehodám, různým záchranám osob, odstraňování nebezpečných stromů. Že také musí čas od času profesionálně otvírat vstupní dveře bytů obytných domů, například kvůli tekoucí vodě, je asi v povědomí obyvatel Ostravy méně povědomé. A někdy to nebývá snadná záležitost.

Průnik vody stupačkami do koupelny a na toaletu ohlásila ve středu 29.6.2016 dopoledne majitelka bytu ve čtvrtém patře bytového domu v Ostravě-Hrabůvce. Do ulice Dr.Martínka nejprve vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Ostrava-Jih. Hasiči se nejprve ve spolupráci s oznamovatelkou a dvěma policisty ČR snažili z chodby marně zjistit, z kterého bytu teče, protože byty v podlažích nad oznamovatelkou byly v dopolední době prázdné, nikdo nereagoval na zvonění a klepání. Proto byl povolán výsuvný automobilový žebřík ze stanice HZS MSK Ostrava-Zábřeh.

Hasiči se z koše žebříku dostali přes otevřenou okenní ventilaci (bez poškození okna) do bytu v pátém patře, odkud měla podle prvotních odhadů prýštit voda. Ale i sem tekla voda z vyššího, tedy šestého patra. Všechna okna v šestém patře byla pečivě uzavřená. Nepomohlo ani telefonní číslo na uživatele - ten svůj mobilní telefon prostě „nezvedal“. Velitel zásahu vyhodnotil situaci tak, že proud vody není dosud příliš silný a není potřeba vstupní dveře bytu v šestém patře násilně otevřít, což by znamenalo pro jeho uživatele velké komplikace.

Ze stanice HZS MSK Ostrava-Fifejdy bylo povoláno vozidlo RTP (rychlé technické pomoci) i s hasičským specialistou na otvírání dveří bez jejich poškození (maximálně zámku FAB), který přijel tradičně v doprovodu strážníka Městské policie Ostrava. Nahoru společně přinesli několik kufříků se šikovným nářadím. Po úspěšném otevření bytu hasiči rychle zjistili, že obyvatelům bytů v nižších patrech dělá problémy voda, unikající z přívodu do toalety.

Vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám mohli uživatelé zasažených bytů začít intenzivně svá poškozená sociální zařízení větrat, ale dávat si přitom pozor na nečekané zabouchnutí vstupních dveří kvůli průvanu. Například předminulý pátek (17.6.2016), kdy obyvatele Moravskoslezského kraje trápil silný vítr, musel hasičský specialista akutně otvírat kvůli průvanu dvě desítky bytů v Ostravě.
    
Rady hasičů před prázdninami a dovolenými při delším opuštěním bytu:

  • Zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny tepelné spotřebiče, zda nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička.
  • Pokud můžete vyprázdnit i ledničku a mrazák, od kterých také hrozí riziko požárů, je nejlepší centrální vypnutí elektrického proudu.
  • Při odchodu zhasněte všechna světla.
  • Doporučujeme také odpojit televizor od antény.
  • Zavřete všechna okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale může dojít k protečení vody i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru může způsobit i rozbití skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem.
  • Vhodné je vypnout i všechny přívody vody.
  • Kolem domu upevněte volně ležící předměty (truhlíky, zahradní nábytek, kusy plechu apod.), při silném větru by mohly odletět a ohrožovat okolí.
  • Pro případ, že by došlo například k prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky, je vždy dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče. Hasiči se dostanou všude, ale oprava dveří také není zadarmo. A sousedi vám jistě rádi budou vybírat poštovní schránku.
  • Nechejte na sebe telefonické spojení, buď u sousedů, nebo v bytě, například na ledničce.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

 

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 29.06.2016 | Upraveno: 29.06.2016 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět