Logo HASIČI.TV

Ostravští hasiči trénovali záchranu osob na hlučínské Štěrkovně + prevence

05.03.2018 - 11:00 - Moravskoslezský kraj (Hlučín)
Dvě jednotky HZS Moravskoslezského kraje - ze stanic Fifejdy a Jih - se zapojily v pondělí 5.3.2018 dopoledne na zamrzlé hlučínské Štěrkovně do výcviku, zaměřeného na záchranu tonoucích osob, například neukázněných bruslařů. Posloužil jim k tomu jimi vysekaný otvor v ledu, jehož síla dosahovala kolem 10 centimetrů.

            Profesionální hasiči z Ostravy byli vybaveni nepromokavými kombinézami (tzv. suchými obleky), přilbou a záchrannou vestou. Střídali v tréninku nejrůznějších způsobů záchrany tonoucích osob - například pomocí lana, žebříku, páteřní desky a hasičské hadice. Figuranty jim ochotně dělali otužilí kolegové, kterým nepůsobila extrémně ledová voda žádné potíže.
            Profesionální hasiči z HZS MSK cvičí během zimních měsíců na ledu obvykle ve všech šesti okresech kraje. Opavští a krnovští na zamrzlé řece Opavě, hlučínští a ostravští na hlučínské Štěrkovně, českotěšínští na vodní nádrži Hrabina a novojičínští například na vodní nádrži Čerťák.

            Vzhledem k předpokládanému zvyšování teplot vzduchu začnou velmi rychle i v Moravskoslezském kraji přibývat nebezpečná místa, kde se mohli bruslaři ještě uplynulý mrazivý týden vesele prohánět. Hasiči doporučují, aby se nikdo nevydával bruslit sám, ale minimálně ve dvou (třeba kvůli zavolání pomoci na tísňovou linku hasičů, nebo i osobní pomoci kamarádovi z vody pomocí silné větve či navázaných oděvů) a neriskoval jízdu do neznámých partií jezer či rybníků, kde na něj může čekat praskající led. Záludná jsou také místa s navátým sněhem na různě zamrzlé vodní hladině. Značně nebezpečné jsou pro bruslaře už dnes řeky, potoky a obdobná tekoucí voda.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 13.03.2018 | Upraveno: 13.03.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět