Logo HASIČI.TV

Ostravští profesionální hasiči-lezci cvičili záchranu osob ze studny

05.04.2018 - 13:35 - Moravskoslezský kraj (Ostrava)
Záchranu osob z 15 metrů hluboké studny s vodou pomocí lezecké techniky cvičilo ve čtvrtek 5.4.2018 specializované družstvo hasičů-lezců ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) Ostrava-Poruba. Takový tým má nepřetržitě k dispozici každý územní odbor (tedy okres) HZS MSK, například na záchranu paraglidistů na stromech, jeřábníků se zdravotními problémy či uvízlých osob ve skalách, nebo na nepřístupných střechách.

            Figurantovi se udělalo při práci ve studni u rodinného domku v Ostravě-Pustkovci nevolno. Zasahující hasiči mu nejprve spustili na laně dolů jeden díl nastavovacího žebříku, aby mohl o kousek výš vylézt z ledové vody. Zároveň spustili jednoho lezce, který zachraňovaného muže (kolegu) navlékl do záchranného postroje Triangl.
            K jeho vytažení hasiči použili lezeckou trojnožku, postavenou nad studnou, a kladkostroj, sestavení z lezeckého vybavení. Samotná záchranná akce trvala přibližně čtvrt hodiny.
            Po vytažení „zraněného" hasiči na místě procvičili ještě další dva způsoby vytažení, a to v případě, že je kolem studny malý prostor (kladkostroj byl sestaven přímo v prostoru studny), nebo pomocí ručního lanového navijáku na trojnožce, který má omezenou délku lana 20 metrů.

            Další informace o moderním vybavení ostravských hasičů-lezců HZS MSK: https://www.pozary.cz/clanek/180602-mercedes-benz-sprinter-pro-lezecke-druzstvo-hzs-moravskoslezskeho-kraje-nahradil-dosluhujici-mitsubishi/

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 14.04.2018 | Upraveno: 14.04.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět