Plyšoví draci pomáhají dětem od roku 2009

05.04.2018 - 20:20 - Jihomoravský kraj (Jihomoravský kraj)
Dopravní nehoda, zranění dospělí a kolem toho se pohybují děti, které ve vozidle cestovaly. Jeden z hasičů jim dává plyšového dráčka a dětské oči se na něj okamžitě upnou.

Podobný scénář zažili například hasiči ze stanice Hustopeče, kteří již rozdali 22 plyšáků a to nejen u dopravních nehod. V posledním případě pomáhali zachránit osmnáctiměsíční dítě z uzamčeného auta. Dorazila k nám s poděkováním maminky i jeho fotka, kterou nám umožnila zveřejnit.

Foto

Zelený plyšový drak s červenou hasičskou přilbou se jmenuje Hasík a je nejen maskotem preventivního programu „HASÍK CZ“, ale už téměř deset let také pomáhá dětem v terénu. Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje se v roce 2008 připojil k programu „HASÍK CZ“ vyškolením prvních instruktorů, kteří s preventivním programem a plyšovým maskotem zamířili do Jihomoravských základních škol.
V roce 2009 se jihomoravští hasiči inspirovali dobrou praxí ze zahraničí (např. Francie, Německo) a na prvovýjezdová vozidla umístili plyšové Hasíky. Ti slouží jako posttraumatická intervenční péče dětským účastníkům mimořádných událostí. Dítě obdarované dráčkem se místo pohledu např. na zraněné rodiče soustředí na novou hračku a zasahujícím hasičům se s ním daří mnohem lépe navázat kontakt a pomoci mu. Svoji neocenitelnou roli získala plyšová hračka také při práci členů našeho posttraumatického intervenčního týmu.
Ročně vydají jihomoravští hasiči dětem u zásahů 60-80 draků. Dráčky jsou vybaveny také některé jednotky sborů dobrovolných hasičů, které jsou předurčeny k řešení dopravních nehod. Finanční náklady na nákup plyšových pomocníků hradí HZS JmK a draky šije jedna z chráněných dílen v Moravskoslezském kraji.

Všem dětem přejeme, aby se s dráčkem Hasíkem sešly pouze při výuce na základních školách nebo na preventivních akcích.

hasíci

klikni pro velký obrázek