Požár listí v ostravském Bělském lese zaměstnal tři hasičské jednotky

15.04.2018 - 16:45 - Moravskoslezský kraj (Ostrava - Bělský les)
V neděli 15. dubna odpoledne zasahovaly tři hasičské jednotky u požáru v ostravském lesoparku Bělský les.

Událost byla na operační středisko hasičů ohlášena patnáct minut před sedmnáctou hodinou. Na místo byly postupně vyslány tři hasičské jednotky - profesionálové ze stanic Ostrava - Zábřeh a Ostrava - Jih spolu s dobrovolnou jednotkou ze Zábřehu.
Menší požár převážně suchého listí na ploše přibližně 30x50 metrů se hasičům podařilo velmi rychle lokalizovat i zlikvidovat, už za hodinu po oznámení měli místo důkladně rozhrabáno a prolito vodou.

Podobné požáry se v posledních dnech s příchodem teplých dnů množí a zaměstnávají hasiče v celém kraji. Jen dnes - tedy v neděli - k takovým případům hasiči vyjížděli šestkrát. Mnohdy se jedná o neohlášené pálení, často však také o nedbalost při spalování biologického odpadu po jarním úklidu.
Hasiči proto upozorňují na dodržování bezpečnosti jak na svých zahrádkách, tak ve volné přírodě. Pálení listí, klestí a shrabané trávy na „jedné přiměřené hromadě“ fyzickou osobou zákon výslovně nezakazuje, rostlinné materiály však mnohem lépe poslouží třeba v kompostu. Plošné vypalování je stále striktně zakázáno.
Co se týká pohybu ve volné přírodě, lidé by zde měli být opatrní a měli by používat zdravý selský rozum. Kuřák by v lese neměl odhodit na zem ani nedopalek, ani zápalku. Odhozený, neuhašený nedopalek cigarety může mít katastrofální následky, stejně jako založené ohniště v blízkosti lesa.

nprap. Jakub Kozák
zastupující tiskový mluvčí

HZS Moravskoslezského kraje

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek