Logo HASIČI.TV

Požár odpadu ve Vratimově uhašen za dva dny

28.04.2018 - 18:00 - Moravskoslezský kraj (Vratimov)
Celkem 17 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Ostravy a okolí se vystřídalo od pátečního do sobotního podvečera 28.4.2018 u požáru tříděného odpadu - papíru, lepenky, plastů a dalších materiálů - v areálu firmy FCC ČR ve Vratimově (okres Ostrava-město).
Loading the player ...
Vložit video na web

Požár odpadu ve Vratimově zaměstná hasiče do sobotního rána
            Celkem 11 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Ostravy a okolí zasahuje od pátečního podvečera 27.4.2018 u požáru tříděného odpadu - papíru, lepenky, plastů a dalších materiálů - v areálu firmy FCC ČR ve Vratimově (okres Ostrava-město). Separovaný odpad je lisovaný do kubíkových balíků (asi 1x1x1 metr). Byly podle druhu uskladněny na venkovní ploše areálu 100 x 40 metrů do výšky 4 metrů.
            Požár se dosud obešel bez zranění. Už teď zástupci firmy odhadují předběžnou škodu nejméně na půl milionu korun. Před příjezdem hasičů bylo do bezpečí evakuováno 36 zaměstnanců. Hustý dým naštěstí stoupal k obloze, nebyly hlášeny žádné zdravotní komplikace obyvatel Vratimova.
            Zasahují zde tři ostravské jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) - Jih, Zábřeh, Fifejdy, společně s nimi osm jednotek dobrovolných hasičů - Vratimov, Petřkovice, Heřmanice, Šenov, Hrabová, Radvanice, Bartovice a Kunčičky, to je celkem přes 80 hasičů a dvě desítky vozidel, včetně mobilního operačního střediska HZS MSK.
            Přestože hasiči použili proti ohni velká kvanta vody a pěny a již ze začátku zamezili jeho přeskakování na další lisované balíky, uvnitř hromad oheň dál postupně pohlcuje další balíky. Předpokládá se, že hasiči zde budou zasahovat až do sobotního rána.
            V areálu s nimi nyní spolupracuje firemní nakladač, který část hořících balíků postupně vyváží na volnou plochu a hasiči je dohašují vodou, nebo pěnou. Nakladači se podařilo rozpůlit širokou uličkou hořící plochu na dvě poloviny.    Další dva firemní vozíky odvážejí na bezpečné místo ohněm nezasažené balíky.
            Velitel hasičského zásahu požádal Záchranný útvar HZS ČR v Hlučíně o další techniku k rozhrnování hromady hořících balíků a jejich přemisťování na volnou plochu, do Vratimova by měla dorazit ještě před půlnocí.
            Příčina vzniku požáru nedaleko železniční zastávky Vratimov, který byl nahlášen na operační středisko hasičů krátce po 17. hodině, ještě zatím známa. Na místě pracují vyšetřovatelé požárů z HZS MSK.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Požár odpadu ve Vratimově zaměstnává hasiče a jejich nakladače i sobotu
            Celkem 14 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Ostravy a okolí zasahovalo (a zasahuje) nepřetržitě od pátečního podvečera 27.4.2018 u požáru tříděného odpadu - papíru, lepenky, plastů a dalších materiálů - v areálu firmy FCC ČR ve Vratimově (okres Ostrava-město).
            Separovaný odpad je lisovaný do kubíkových balíků (asi 1x1x1metr). Byly podle druhu uskladněny v řadách těsně vedle sebe na venkovní ploše areálu do výšky 4 metrů, hoří na ploše asi 100x40 metrů. Na další část balíků se oheň nerozšířil - hasičům se je podařilo prolít vodou a zaměstnanci areálu je vozíky převáželi na bezpečné místo.
            Požár se dosud obešel bez zranění. Předběžná škoda je odhadována nejméně na půl milionu korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.
            Zasahují zde tři ostravské jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) - Jih, Zábřeh, Fifejdy, společně s nimi jedenáct jednotek dobrovolných hasičů - Vratimov, Petřkovice, Heřmanice, Šenov, Hrabová, Radvanice, Bartovice, Kunčičky, Svinov, Dolní Lhota a Stará Bělá, to je celkem stovka hasičů a 26 vozidel, včetně mobilního operačního střediska HZS MSK.
            V noci byly do areálu přivezeny dva kolové nakladače ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně, které zbytky hořících balíků postupně vyvážejí na volnou plochu a hasiči je dohašují vodou, nebo pěnou.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Uhašeno, místo kontrolují místní hasiči
           V sobotu ráno hasiči dostali oheň konečně pod kontrolu, ale i dál pokračovali v mnohahodinovém postupném rozhrabávání ohromných hromad promíchaného odpadu, pokrytých pěnou (která bránila dalšímu rozhořívání i úniku škodlivin do ovzduší) pomocí dvou kolových nakladačů a prolévali je vodou a pěnou. Ve vysilující práci pokračovaly v sobotu přes den hlavně čtyři jednotky dobrovolných hasičů – Vratimov, Martinov, Krásné Pole a Antošovice.
            Tato trpělivá, ale i na pohled velmi špinavá práce jim skončila v sobotu v 17 hodin, kdy se jim tuny (kdysi) tříděného odpadu podařilo uhasit. Po dohodě s majiteli areálu zde bude minimálně do nedělního rána hlídat za úplatu jednotka dobrovolných hasičů z Vratimova.
            Separovaný odpad byl lisovaný do kubíkových balíků (asi 1x1x1metr). Byly podle druhu uskladněny v řadách těsně vedle sebe na venkovní ploše areálu do výšky 4 metrů, hořely na ploše asi 100x40 metrů. Na další část balíků se oheň nerozšířil - hasičům se je podařilo prolít vodou a zaměstnanci areálu je vozíky převáželi ještě v pátek večer na bezpečné místo.
            Požár se obešel bez zranění. Předběžná škoda je odhadována nejméně na půl milionu korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.
            Od pátečního podvečera do sobotního rána zde zasahovalo až 14 jednotek hasičů -  tři ostravské jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) - Jih, Zábřeh, Fifejdy, společně s nimi jedenáct jednotek dobrovolných hasičů - Vratimov, Petřkovice, Heřmanice, Šenov, Hrabová, Radvanice, Bartovice, Kunčičky, Svinov, Dolní Lhota a Stará Bělá, to je celkem stovka hasičů a 26 vozidel, včetně mobilního operačního střediska HZS MSK.
            V noci z pátku na sobotu byly do areálu přivezeny dva kolové nakladače ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně, které zbytky hořících balíků postupně vyvážely na volnou plochu a hasiči je dohašovali až do sobotního podvečera vodou, nebo pěnou. Předtím (v pátek večer) hasičům pomáhal firemní nakladač.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 29.04.2018 | Upraveno: 29.04.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět