Logo HASIČI.TV

Prestižní kategorii ankety Hasič roku 2017 vyhrála středočeská psycholožka

19.04.2018 - 18:00 - Středočeský kraj (Praha)
Ve čtvrtek 19. dubna byly v TOP Hotelu Praha slavnostně vyhlášeny výsledky ankety, do které se zlatým písmem zapsali zástupci HZS Středočeského kraje. V hlavní profesní kategorii zvítězila kpt. PhDr. Eva Biedermannová a do galerie osobností byl uveden bývalý krajský ředitel Jan Žižka.

Ceny letos předávali první náměstek ministra vnitra JUDr. Jiří Nováček a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba. Kromě Hudby Hradní stráže a Policie České republiky se o skvělou atmosféru průběžně staralo dívčí elektrické smyčcové trio INFLAGRANTI.

Kpt. PhDr. Eva Biedermannová působí jako psycholog HZS Středočeského kraje od roku 2009, kde i šéfuje týmu posttraumatické péče. Jen loni poskytla posttraumatickou a psychosociální péči 56 lidem postiženým mimořádnou událostí, včetně hasičů ze zásahu při požáru ve Zvoli a rodině po zemřelém hasiči Janu Odermattovi, obdobně jako rodinám dívek, které spáchaly sebevraždu skokem pod vlak, nebo rodině po zesnulém dobrovolném hasiči. Eva Biedermannová dlouhodobě vzorně reprezentuje psychologickou službu HZS ČR – publikuje odborné články, přednáší na konferencích, aktivně spolupracuje s vysokými školami (FF UK, VŠE) a s nevládními neziskovými organizacemi. I nad rámec své působnosti se podílela na realizaci dvou evropských a řady českých projektů, mimo jiné dopravně bezpečnostního projektu „Dožij se dvaceti“. Je také moderátorkou preventivního videoprojektu středočeských hasičů „Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí“. V roce 2010 koordinovala například psychosociální pomoc při povodních na území Libereckého kraje a v roce 2013 na území kraje Středočeského. Zároveň působí jako odborný garant semináře Ceny Michala Velíška, jehož smyslem je bojovat proti lidské lhostejnosti a připomínat slušnost, spravedlnost a odvahu.

EB1.JPG  EB2.JPG  EB3.jpg  EB4.JPG  EB5.jpg

Eva Biedermannová je druhou ženou Hasičského záchranného sboru ČR, která si toto prestižní ocenění v historii ankety odnesla. Předloni získala titul Hasič roku 2015 por. Bc. Irena Piteráková z HZS Olomouckého kraje, která cestou do práce vyprostila bezvládnou ženu z hořícího automobilu a zachránila jí tak život.

Plukovník Jan Žižka pracoval v profesionální požární ochraně od roku 1965 do roku 2009, to znamená plných 44 let. Nastoupil k tehdejšímu Veřejnému požárnímu útvaru Kladno jako řadový hasič, ale záhy projevil o tento obor vážný a hlubší zájem. Během krátké doby prošel i dalšími funkcemi a poznal také podrobněji některé odborné činnosti, např. v ekonomickém zabezpečení požárního útvaru. Pak se jako jeho velitel hlavní měrou podílel na rekonstrukci požární stanice Kladno formou akce Z i na pilotním projektu sloučení složek státní požární ochrany a veřejných požárních útvarů. Od roku 1988 řídil Krajský útvar Sboru požární ochrany v Kladně, kde se zasadil o zavádění nových technologií a zejména výpočetní techniky. V letech 1996 až 2002 jako poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přispěl k přijetí tzv. balíčku krizového zákonodárství, které je základem fungování HZS krajů dodnes, a také k zachování slova „hasičský“ v názvu sboru. V dalších letech na postu předsedy Správy státních hmotných rezerv prosadil bližší spolupráci s HZS ČR. Od roku 2001 Jan Žižka působil jako ředitel HZS Středočeského kraje. Služební poměr ukončil podle zákona z důvodu dosažení 65 let věku v závěru roku 2009, v současnosti už tedy není příslušníkem HZS ČR.

JZ1.jpg  JZ2.jpg  JZ3.jpg  JZ4.jpg  JZ5.jpg

Anketa Hasič roku je vyhlašována ministrem vnitra od roku 2009 a klade si za cíl ocenit nejlepší profesionální hasiče, jejich velitele, náročné zásahy, pracovní kolektivy, nově vzniklé projekty a občanské zaměstnance za uplynulý kalendářní rok. Ani v tomto ročníku neměla sedmnáctičlenná porota snadný úkol, protože tři nejlepší v každé ze šesti kategorií vybírala z celkově došlých dvaapadesáti nominací.

Součástí ceremoniálu bylo také vyhlášení ankety Sportovec roku HZS ČR, která je v gesci MV-generálního ředitelství HZS ČR. Vítězové jednotlivých sportovních disciplín dostali nejen diplomy, ale nově také stužky, které mohou nosit na sakách služebních stejnokrojů.

Záznam slavnostního odpoledne nabízí FireTV

Čerpáno z podkladů GŘ HZS ČR, kde jsou kompletní výsledky ankety a fotogalerie.

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 28.04.2018 | Upraveno: 28.04.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět