Regionální kolo soutěže ve vyprošťování vyhrál domácí tým

18.04.2018 - 15:00 - Olomoucký kraj (Přerov)
Ve středu 18. dubna 2018 proběhlo v Přerově na náměstí Přerovského povstání regionální kolo soutěže hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.
Loading the player ...
Vložit video na web

Na start závodu se postavilo celkem deset soutěžních týmů z Olomouckého a Zlínského kraje, které změřily síly při deseti simulovaných dopravních nehodách a jeden hostující tým z HZS Jihomoravského kraje, jehož výsledky se do celkového soutěžního pořadí nepočítaly. Vítězem se stali, stejně jako loni, profesionální hasiči z požární stanice Přerov. Z HZS Zlínského kraje zvítězili hasiči z Uherského Brodu.
Soutěžní týmy byly čtyřčlenné a složeny z profesionálních hasičů z jednotlivých územních odborů HZS krajů (územní odbor Přerov sestavil dva týmy – z požární stanice v Přerově a z požární stanice v Kojetíně).
Pro každé soutěžní družstvo byla připravena jedna simulovaná dopravní nehoda, se kterou si muselo poradit. Uvnitř havarovaného vozidla byl figurant, kterého soutěžící vyprostili a poskytli mu předlékařskou­ pomoc.
Mimo času, za který soutěžní družstvo zvládlo vyproštění osoby, byl kladen důraz také na taktiku zásahu, způsob zajištění havarovaných vozidel, provedení samotného vyproštění i poskytování předlékařské pomoci.
Na plnění všech podmínek dohlíželi rozhodčí z HZS ČR. Jejich dílčí hodnocení jednotlivých činností pak určilo výsledné hodnocení celého soutěžního zásahu.
Závodníci předem neznali scénář nehody, protože před startem vždy strávil soutěžní tým určitý čas v izolaci tak, aby organizátoři stihli připravit vozidla a různé překážky podle scénáře a po odstartování si v časovém limitu 15 minut museli hasiči s nehodou poradit. Pokud to nestihli do 20 minut, byli diskvalifikováni.

V letošním roce vítězná družstva postupovala za kraje do celorepublikové soutěže, která proběhne v září v Chrudimi.

Soutěžní pořadí všech týmů najdete v příloze.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje