Slavnostní předání výstupů projektu Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje pro efektivní zásah

31.08.2015 - 13:20 - Moravskoslezský kraj (Ostrava - Zábřeh)
Dne 28.8.2015 se v prostorách centrální hasičské stanice HZS Moravskoslezského kraje v Ostravě – Zábřehu uskutečnilo slavnostní předání techniky, technologií a prostředků pořízených v rámci EU projektu „Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje pro efektivní zásah“.

Projekt Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje pro efektivní zásah („Efektivní zásah“) byl realizován v letech 2013 – 2015 se spolufinancováním ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně z Integrovaného operačního programu prostřednictvím Evropského regionálního rozvojového fondu.

V Integrovaném operačním programu bylo na projekty operace Efektivní zásah vyčleněno 255 mil. Kč. Projekty jsou spolufinancovány v poměru 85 % způsobilých nákladů ze strukturálních fondů Evropské unie a 15 % způsobilých nákladů bude hrazeno z národních zdrojů (státní rozpočet).

Hlavním cílem projektu Efektivní zásah je zvýšení kvality řešení mimořádných událostí (efektivní zásah) a zlepšení podmínek na místě zásahu působením Hasičského záchranného sboru České republiky, jehož posláním je záchrana životů osob, zvířat, majetku a ochrana životního prostředí, jako segmentu systému ochrany obyvatelstva. Tohoto cíle bylo dosaženo pořízením takové moderní, techniky, technologií a věcných prostředků pro Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, které umožní zvýšení efektivity, akceschopnosti a mobility při zásahové činnosti a zlepší podmínky na místě zásahu. Výstupem projektu je pořízená technika, technologie a prostředky, které umožní účinně reagovat na nové typy mimořádných činností a nové trendy v zásahové činnosti (nové hrozby).

Pořízení kvalitativně nových věcných prostředků zvyšuje také úroveň bezpečnosti práce hasičů při zásazích, kontrolu stavu a kvality ošetření osobních ochranných prostředků hasiče apod.

Projektem HZS Moravskoslezského kraje byla pořízena následující technika a prostředky:

• Terénní vozidlo SxS s příslušenstvím, 2 kusy – umožňuje rychlejší zásah jednotek HZS kraje pro záchranu osob nebo hašení lesních požárů v členitém terénu nepřístupném pro běžnou požární techniku.
  • Tlakové lahve, 20 kusů – zvyšují bezpečnost práce na místě zásahu HZS kraje na mimořádnou událost, a to zvýšením technické úrovně ochranných prostředků – tlakových lahví izolačních dýchacích přístrojů.
  • Izolační dýchací přístroj vzduchový včetně komunikačního prostředku v masce, 58 kusů – zvyšuje efektivitu a účinnost práce hasiče na místě zásahu cestou zvýšení technické úrovně ochranných prostředků.
  • Zkušební a měřící zařízení, 8 kusů – zajišťuje dostatečnou kvalitativní a kvantitativní úroveň kontroly a zkoušení ochranných prostředků hasičů (masky, oděvy) potřebných pro provádění záchranných a likvidačních prací při mimořádných událostech.
  • Souprava pro kalibraci detekční techniky, 1 kus – zvyšuje efektivnost práce chemických laboratoří HZS ČR při kalibraci detekčních přístrojů a explozimetrů HZS kraje používaných na místě zásahu jednotek PO s cílem jejich účinného a spolehlivého použití na místě zásahu.
  • Mobilní infračervený spektrometr FTIR, 1 kus – zvyšuje kvalitu při detekci nebezpečných látek s dopadem na efektivitu zásahových opatření při haváriích nebezpečných látek spojených s úniky do životního prostředí.
  • Dekontaminační sprcha, 2 kusy – zvyšuje efektivnost práce při dekontaminaci hasičů a prostředků na místě zásahu.
  • Pračka a sušič, 4 kusy – zvyšuje efektivitu ošetřování zásahových oděvů pro hasiče.
  • Termokamera pro hasiče, 5 kusů – zvyšuje kvalitu záchranných prací a hašení požáru.
  • Prostředky statického zabezpečení budov – sada rozšířená, 1 kus – zvyšuje kvalitu záchranných prací při záchraně osob ve zřícených a staticky narušených budovách.
  • Těžká vyprošťovací sada na dopravní nehody, 5 kusů – zvyšuje kvalitu záchranných pracích jednotek HZS kraje při záchraně osob při těžkých dopravních nehodách s použitím výkonné techniky a prostředků požární ochrany.
  • Nezávislý digitální opakovač IDR, 3 kusy – zvyšuje kvalitu spojení na místě zásahu v radiové digitální síti velitele zásahu.

Obdobné projekty byly realizovány v ostatních krajích v gesci dalších hasičských záchranných sborů krajů a Záchranného útvaru HZS ČR. Technika, technologie a prostředky budou rozmístěny plošně v každém kraji České republiky (mimo hl. m. Praha) tak, aby stejná kvalita, efektivnost a časová dostupnost veřejných služeb poskytovaných Hasičským záchranným sborem České republiky byla občanům garantována ve všech regionech České republiky.

Vloženo: 31.08.2015 | Upraveno: 31.08.2015 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět