Logo HASIČI.TV

Třinečtí profesionální hasiči uspěli na MS ve vyprošťování v Rumunsku

04.09.2017 - 09:22 - Moravskoslezský kraj (Třinec - Targu Mures)
První místo mezi nováčkovskými týmy v kategorii Clasic (Standard) obsadil tým Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice v Třinci (okres Frýdek-Místek) na Mistrovství světa ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, které se konalo v rumunském městě Targu Mures (výslovnost „tyrgu mureš“, 150 tisíc obyvatel). Od středy do neděle 3.9.2017 se jej účastnilo 36 týmů z 19 zemí světa.

            Šlo o disciplínu se dvěma havarovanými auty, jedním zraněným a dvacetiminutovým limitem na jeho záchranu a vyproštění. Tato disciplína se nejčastěji využívá při soutěžích ve vyprošťování v České republice. „Rozhodčí po celou dobu chválili výbornou souhru týmu, důraz na bezpečnost a přístup ke zraněnému,“ uvedl jeden ze členů českého týmu.
            Třinečtí museli soutěžní pokus v kategorii Clasic/Standard opakovat - kvůli nepříznivému počasí. „Nastupovali jsme na něj v neděli ve čtyři hodiny odpoledne a hned po startu začala brutální bouřka a déšť. Pokračovali jsme, protože jsme vůbec neviděli, že vítr za námi láme větve, které dokonce zničily stan u izolace, kde jsme ještě před chvílí seděli. Pak rozhodčí z důvodu bezpečnosti zastavili celou soutěž. I když jsme se dohodli, že soutěžní úkol chceme dokončit, nepovolili nám to a ve dvanácté minutě nás stopli. Dostali jsme pak úplně nový scénář, který jsme bez problémů dokončili v limitu, byť značně promočení,“ vysvětloval člen týmu z HZS MSK.
            Celkově se v rámci všech týmů z celého světa umístil třinecký tým v kategorii STANDARD na 7. místě. V dalších dvou disciplínách - COMPLEX, tedy vyproštění dvou zraněných osob v 30minutovém limitu, a RAPID - jedna zraněná osoba a 10 minut na splnění soutěžního úkolu, se třinečtí profesionální hasiči umístili vždy v polovině výsledkové listiny.
            HZS Moravskoslezského kraje reprezentoval šestičlenný soutěžní tým ze stanice Třinec, který v posledních třech letech hned dvakrát za sebou získal titul mistra ČR, když jej jako vůbec první v historii soutěže (ve dvouletém cyklu) obhájil. V Rumunsku ještě soutěžil tým HZS hlavního města Prahy.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 04.09.2017 | Upraveno: 04.09.2017 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět