Tým českých hasičů, z toho dva z našeho kraje, sklidil úspěch v Japonsku

05.01.2018 - 19:00 - Moravskoslezský kraj (JAPONSKO)
Sedmičlenný český národní tým sportovců v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive - Nejtvrdší hasič přežije), v němž byli hned dva zástupci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) - Miroslav Šín a Roman Viej, byl v závěru roku 2017 pozván japonskou televizní stanicí Fuji TV do Japonska k natáčení sportovního klání s kvalitním výběrem zdejších hasičů.

Český reprezentační tým HZS ČR v disciplínách TFA byl vybrán z důvodu nepřehlédnutelných úspěchů na světových hrách policistů a hasičů, kde čeští zástupci pravidelně obsazují přední příčky. V masově sledovaném televizním duelu na japonských ostrovech v několika silových disciplínách nakonec vyhrál český tým poměrem 2:1. Přitom některé disciplíny vyzkoušeli čeští hasiči poprvé.
            Sestřih z celého týdenního klání českého a japonského týmu vysílala japonská televize, která celý pobyt českých hasičů hradila, a to v hlavním vysílacím čase v rámci novoroční show. Krátký videozáznam česká strana natočila sama, delší film je netrpělivě očekáván a má být k dispozici již „velmi brzy“. První videozáznam, několik fotografií a další info je na: https://www.pozary.cz/clanek/178448-zastupci-ceskeho-tymu-tfa-se-predstavili-v-japonske-fuji-tv-zucastnili-se-sportovniho-klani-a-vyhrali/
            Miroslav Šín ze stanice HZS MSK Ostrava-Jih uvedl, že natáčení v Jokohamě trvalo čtyři dny a čeští hasiči museli být k dispozici místnímu televiznímu štábu prakticky od rána do večera. Volného času bylo, pokud nepočítal spánek, celkově tak 25 hodin, kdy mohli navštívit Tokio a jeho druhou nejvyšší stavbu světa - telekomunikační věž Sky Tree, vysokou 634 metrů. „Ochutnávali jsme vynikající jídla i dobře upravené čerstvé syrové maso, třeba rybí maso, jatýrka, chobotnice. Na japonských hasičích jsme obdivovali jejich neuvěřitelnou disciplinovanost,“ dodal ostravský hasičský sportovec.
            Na delší a kvalitnější filmový záznam ze zmiňovaného klání s japonským výběrem čeká i jeho kolega Roman Viej ze stanice HZS MSK Ostrava-Zábřeh. „Mně velmi zaujala pokora a vstřícnost Japonců - i při podávání rukou. I já jsem vyzkoušel nějaké kvalitní syrové maso, mohli jsme si ho někdy i sami upravit, v horké vodě či na grilu. Našemu průvodci jsme hned na začátku řekli, že chceme vyzkoušet tradiční japonskou kuchyni,“ řekl Viej.
            Čeští hasiči byli v Japonsku od 13. do 21. prosince 2017. Již během jejich pobytu na ostrovech se hovořilo o možné odvetě za rok i o návštěvě japonských hasičů v České republice…

por. Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezského kraje

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek