U požáru haly v pražské Vinoři byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu

05.12.2017 - 19:01 - Praha (Praha - Vinoř)
K požáru haly v Mladoboleslavské ulici v pražské Vinoři vyjelo v 19:01 hodin dne 05.12.2017 několik jednotek hasičů. Na místo vyslalo Krajské operační a informační středisko HZS hl. m. Prahy v prvním sledu 18 cisteren s vodou, dva žebříky a jednu plošinu. Jednalo se o profesionální a dobrovolné jednotky včetně kolegů ze Středočeského kraje.
Loading the player ...
Vložit video na web

V době příjezdu první jednotky se ozývaly z haly výbuchy tlakových lahví, plameny šlehaly několik metrů vysoko. Ve 20:00 hodin byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Zřízeny byly tři požární úseky a místo zásahu bylo pro běžnou dopravu uzavřeno. Na místě se postupně vystřídalo 32 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.
Hořelo v jedné hale čtyř spojených průmyslových a skladových hal. Hasičům se podařilo větší část budov zachránit a zamezili tak dalšímu šíření plamenů. Přesto došlo k totální devastaci jedné z hal o rozměrech asi 40x30 metrů a části další přilehlé budovy.
Kolem 22:00 hodiny byla zřízena celkem čtyři stanoviště na doplňování vody. Na místo se dostavil Český červený kříž, který zajišťoval občerstvení a servis pro zasahující hasiče.
Hasiči z chemické laboratoře z Kamenice každých 30 minut monitorovali ovzduší. Starosta městské části Vinoř vyhlásil místním rozhlasem upozornění pro občany Vinoře, aby nevětrali a nevycházeli z domovů. Nedaleká čerpací stanice a obytné domy však nebyly požárem ohroženy.
Krátce po 23:00 hodině byl požár lokalizován, plameny byly pod kontrolou a probíhalo dohašování. Na místě zůstal větší počet jednotek až do 01:00 hodin, kdy proběhla částečná redukce sil a techniky. Při požáru se lehce zranil jeden hasič na noze a dva policisté se nadýchali zplodin hoření.
Dohašování požáru bude trvat do ranních hodin. V dopoledních hodinách pak proběhne došetření za účasti hasičských a policejních vyšetřovatelů. Škody byly odhadnuty na několik desítek milionů korun.

Martin Kavka
HZS Praha