Logo HASIČI.TV

USAR cvičení - Ostrava 2012

16.10.2012 - 14:08 - Moravskoslezský kraj (Ostrava - Vítkovice)
Čtyři speciální záchranné týmy z ČR, Polska a Slovenska se zúčastní mezinárodního cvičení vyhledávacích a záchranných odřadů USAR (Urban Search And Rescue) „Ostrava 2012“, které se koná ve dnech 16. - 18. října 2012 v Ostravě. Námětem cvičení je vyhledávání a záchrana osob zavalených pod troskami budov zřícených vlivem ničivého zemětřesení v zahraničí – ve fiktivním státu Chachárie.
Loading the player ...
Vložit video na web

Cvičení se zúčastní cca 70 členů polského USAR odřadu, po 35 členech dvou českých USAR týmů (HZS Moravskoslezského kraje a HZS hl. m. Prahy) a 29 členů USAR odřadu ze Slovenska. Vyhledávací a záchranné práce se uskuteční v areálu Dolní oblasti Vítkovic, kde je připraveno pro denní i noční dobu celkem 124 scénářů k vyhledávání, záchraně a vyproštění osob (skutečných figurantů i figurín) v celkem 34 sektorech. Základnu budou mít všechny týmy v bývalých kasárnách v Ostravě-Hranečníku. V Hlučíně se uskuteční simulovaný přechod státní hranice, včetně celních procedur.

Hlavním organizátorem prestižního cvičení je Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ve spolupráci s Ministerstvem vnitra-generálním ředitelstvím HZS MSK. Dalšími Důležitými partnery cvičení jsou Záchranný útvar HZS ČR v Hlučíně, který mj. pomáhal i při přípravě reálného prostředí ve Vítkovicích pomocí těžké ženijní techniky, HZS Jihomoravského kraje, Celní správa, včetně jejího opavského ředitelství, a speciální krajská pořádková jednotka Policie Moravskoslezského kraje.

Ostravský USAR tým, složený z 35 osob, tvoří 28 hasičů z HZS Moravskoslezského kraje, 1 lékař Úrazové nemocnice Brno a celkem 6 kynologů se psy z Městské policie Ostrava, Praha a Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín. Podobné složení má i pražský tým.

Na mezinárodní cvičení USAR týmů v Ostravě přijedou i zahraniční pozorovatelé, například z Belgie, Velké Británie, Německa, Polska, Slovinska a Slovenska. Polský a oba české týmy již úspěšně absolvovali dobrovolný klasifikační proces INSARAG, který je vyjádřením kvality odřadu, mladý slovenský tým se na tento proces připravuje.

Na ostravském cvičení budou uplatněny principy a postupy jako při vyslání záchranných týmů při skutečném zemětřesení v zahraničí, včetně balení, kontroly zdravotního stavu členů USAR týmů (i s kontrolami očkování) a dokladů (pasů a mezinárodních řidičských oprávnění). V Hlučíně v prostoru Záchranného útvaru HZS ČR bude připravena simulovaná státní hranice zemětřesením postižené země Chachárie s opravdovými příslušníky Celní správy a Policie ČR. Všechny týmy musí být při zahraniční pomoci soběstačné, povezou tedy mj. i jídlo, pití a hygienické prostředky.

Zemětřesení zasáhne imaginární evropskou zemi Chachárie v úterý 16. října 2012 ve 3 hodiny ráno. První informace bude mít ČR k dispozici v úterý ráno, pak rozhodne MV-generální ředitelství HZS ČR o vyslání českých týmů na pomoc postižené zemi. Cvičení bude probíhat nepřetržitě až do čtvrtečního poledne (tedy 18. října).

Týmy musí ve 34 sektorech v areálu Dolní oblasti Vítkovic vyřešit většinu z celkem 124 různých vyhledávacích a záchranných scénářů. Do cvičení bude zapojeno vždy 20 figurantů a 25 figurín. Místem velení, logistiky a mezinárodního operačního střediska je areál v Ostravě-Hranečníku.

USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelné katastrofy, například zemětřesení, závaly, tsunami... Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.

USAR tým (či USAR odřad) je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení zde nechybí motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob (echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery…) a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Ve „výbavě“ jsou také speciálně cvičení a certifikovaní psi pro sutinové vyhledávání.

Zkratka USAR (Urban Search And Rescue) vychází z  anglického výrazu pro vysoce specializovanou činnost a v  doslovném překladu znamená prohledávání a záchranu osob v městském (urbanizovaném) prostředí. Jak je obvyklé, doslovný překlad není zcela výstižný a přesný, nicméně pokud budeme hovořit o problematice USAR, bude tím dále myšlena problematika nalezení, vyproštění a ošetření osob ze staticky narušených objektů.

Členové týmu z řad hasičů jsou běžně nasazeni v jednotkách HZS ČR (především v Praze a Ostravě) a to, co se naučí při přípravě a na cvičeních USAR týmu, mohou využít při „běžné“ zásahové činnosti.

Mohou mj. lokalizovat postižené osoby v sutinách, provést technické vyproštění osob, zabezpečit přednemocniční neodkladnou péči zraněným osobám a zajistit jejich transport do místních zdravotnických zařízení, zorganizovat transport USAR odřadu na místo zásahu, vybudovat operační základnu, zabezpečit soběstačnost odřadu po dobu několika dnů nasazení a včlenit USAR odřad do struktur mezinárodních záchranných operací.

Vedoucí mezinárodního cvičení Ostrava 2012: plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., zástupce ředitele HZS MSK

Velitel USAR týmu Ostrava: mjr. Ing. Vojtěch Nezval (HZS MSK)

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí HZS
Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 16.10.2012 | Upraveno: 29.12.2013 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět