Logo HASIČI.TV

V Českých Budějovicích hasiči stavěli protipovodňovou stěnu

26.04.2018 - 10:00 - Jihočeský kraj (České Budějovice)
Dne 7. srpna 2002 začaly na území České republiky největší povodně za několik posledních desetiletí. Postiženo bylo 10 krajů, 43 okresů, zatopeno bylo 99 měst a obcí. Voda se přelila přes 300 rybníků, z toho u 23 protrhla hráze. Na likvidaci následků bylo postupně nasazeno více než 24 tisíc hasičů. Profesionálních i dobrovolných.

Jejich spolupráce je například právě u povodní příkladná, systém jejich fungování se ukázal jako ideální. Profesionální jednotky a jednotky SDH obcí jsou při záchranných a likvidačních pracích u povodní rozhodující složkou.  
Zvládat dobře mimořádné události obzvláště tohoto typu však není automatické. Proto bylo na dnešek naplánováno taktické cvičení za účasti složek integrovaného záchranného systému a Magistrátu města České Budějovice, jehož cílem byla stavba mobilní protipovodňové bariéry na Jiráskově nábřeží v Českých Budějovicích.
Operační středisko HZS Jihočeského kraje námět plánového cvičení rozehrálo již v ranních hodinách, kdy na základě rozhodnutí povodňové komise města na Jiráskovo nábřeží povolalo profesionální hasiče z českobudějovické stanice a jednotky SDH obcí Nové Homole, Jankov, Čejkovice, Srubec, Dobrá Voda u Českých Budějovic, Rudolfov, Litvínovice, Mokré a Staré Hodějovice. Na cvičení se dále podíleli pracovníci Magistrátu České Budějovice, Policie ČR, Městské policie České Budějovice a Celního úřadu pro Jihočeský kraj.
Cvičení se zúčastnilo celkem více než padesát hasičů, Stěny, které jsou v rozebraném stavu uskladněné v přesném systému na Letišti České Budějovice, a. s., byly na Jiráskovo nábřeží dopraveny několika kamióny. Hasiči je na místě ve spolupráci s kolegy z dalších složek zvládli v úseku od Dlouhého mostu po Nerudovu ulici postavit přibližně za dvě hodiny. Stěny po kontrole hasiči opět demontovali, přesně podle systému složili a opět odvezli a uskladnili. Stabilní části protipovodňových stěn, které jsou na Jiráskově nábřeží napevno zabudovány a natrvalo zde zůstávají, hasiči zkontrolovali a ošetřili.
Vyhodnocení cvičení, které bylo zaměřeno především na prověření Povodňového plánu města, dovoz, výstavbu a demontáž stěny a zároveň prověření počtu potřebné techniky a osob, bude všemi zúčastněnými organizacemi řešeno v následujících dnech.

Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 29.04.2018 | Upraveno: 29.04.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět