V literární soutěži o užitečnosti detektorů vyhrála cenná zkušenost z Plzně

10.02.2018 - 13:45 - Moravskoslezský kraj (ČR)
Nikola Puškárová z Plzně se stala vítězkou hasičské literární soutěže na téma „Jak mě (nás) hlásič zachránil a nebezpečí zabránil“. Vyhrála detektor oxidu uhelnatého. Internetovou soutěž připravila Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD) ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem (HZS) Moravskoslezského kraje, HZS Olomouckého kraje a s Fakultou bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava.

Na druhém místě skončila Jaroslava Pechová z Prahy 4, třetí byla Josefa Růžičková z Šumperku. Obě obdrží poštou hlásič požáru. Soutěžní komise hodnotila téměř ze dvou desítek rozmanitých soutěžních příspěvků z celé ČR. Výsledky byly vyhlášeny u příležitosti Evropského dne tísňového čísla 112, který se každoročně připomíná 11.2.
            Cílem hasičské soutěže bylo ohodnotit a ocenit písemné příspěvky soutěžících, které vycházely z jejich osobních zkušeností při záchraně života, zdraví a majetku pozitivním působením (včasným reagováním a upozorněním) hlásičů požáru, detektorů nebezpečných plynů, např. oxidu uhelnatého, a dalších čidel sloužících pro zvýšení bezpečnosti v domácnostech. V soutěži bylo možné vycházet také ze zkušenosti příbuzných, přátel, sousedů.
           Vítěznou literární práci Nikoly Puškárové s názvem „Spálené perníčky“ si budeme moci přečíst na specializovaném webu ČAHD www.detektory.cahd.cz.

Soutěž připravila Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD) ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje, HZS Olomouckého kraje a Fakultou bezpečnostního inženýrství VŠB–TU Ostrava. Je součástí dlouhodobé hasičské kampaně, varující před stále více hrozícím nebezpečím úniku zemního plynu a dalších plynných látek, například úniku propan-butanu, a také před vznikem oxidu uhelnatého v domácnostech.
Dlouhodobá kampaň odstartovala v roce 2013. Hasiči od té doby připravili mnoho akcí - vedle konferencí a seminářů pro zájmové skupiny vydali sérii preventivních letáků k dispozici obcím a jiným subjektům k bezplatnému stažení, vylepovali je ve vozidlech hromadné přepravy osob, či na svém webu poskytovali a poskytují podrobné informace o problematice, které doplňují o stanoviska nejrůznějších odborníků. Vše důležité je k dispozici na zmíněných stránkách www.detektory.cahd.cz.
Hasiči již také připravili několik konferencí a seminářů o detektorech pro různé zájmové skupiny - majitele a provozovatele bytových domů, domovů důchodců a dalších sociálních zařízení. Nezapomněli ani na několik internetových vědomostních soutěží o detektorech.
Ve spolupráci s organizátory hasičské kampaně ČAHD již přistoupila města Olomouc a Ostrava a jejich obvody k montáži čidel do svých obecních bytů, stejně jako Moravskoslezský kraj do bytů seniorů.

por. Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezského kraje