Logo HASIČI.TV

Vítězem záchranářské Slezské Harty 2016 policisté z Frýdku-Místku

16.06.2016 - 09:00 - Moravskoslezský kraj (Leskovec nad Moravicí)
Tým speciální pořádkové jednotky (SPJK) z Frýdku-Místku se stal vítězem prestižní soutěže ve vodním záchranářství složek IZS, která se konala ve středu 15.6.2016 na vodní nádrži Slezská Harta (okres Bruntál). O pouhý bod porazil loňského vítěze – čtyřčlenný tým Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) z Karviné. Bronzový stupínek obsadil na 18. ročníku soutěže HZS MSK Nový Jičín.

Policejní vodní záchranný tým zvítězil v osmnáctileté historii soutěže poprvé. Čtvrtý na soutěži „Slezská Harta 2016“ skončil tým HZS Karlovarského kraje z Chebu, pátý byl tým HZS Jihomoravského kraje z Brněnské přehrady.

Na náročnou vodní trať se vydalo celkem 22 týmů z celé ČR (mj. Praha, Chrudim, Brno, Jeseník, Šumperk a několik týmů z Moravskoslezského kraje) a Polska (odtud přijely tři týmy profesionálních hasičů – PSP Prudnik 2x a Glubčice 1x). Nejdále z ČR dojeli soutěžit na Bruntálsko nakonec „bramboroví“ hasiči z Chebu.
Slunečné počasí přálo soutěžícím i organizátorům jen do půl dvanácté, pak se obloha zatáhla a přišly někdy i velmi vydatný déšť.

Scénář soutěže bývá v posledních letech obdobný. Týmy postupně startují z vody u mola a musí doplavat asi 100 metrů ke svému člunu. Po vyšplhání do něj a nastartování se vydávají plnit jednotlivé disciplíny na různých místech Slezské Harty – v blízkosti soutoku Moravice a Černého potoka.

Letos nejprve zachraňovali jednoho tonoucího z vody, poskytli první pomoc zraněnému (figuríně), zraněné na noze motorovou pilou, později druhému zraněnému v bezvědomí (figurantovi) po nehodě na motocyklu, házeli záchranným pytlíkem a kolem (na záchranném laně) na cíl - tonoucímu člověku, museli opět prokázat dobrou techniku jízdy motorového člunu (slalom, couvání do garáže). Letos bylo novým úkolem zvládnutí lezecké techniky.

V závěrečné fázi zhruba padesátiminutové anabáze museli všichni čtyři soutěžící doplavat do cíle se dvěma pěkně těžkými padesátikilovými barely s vodou, které znázorňovaly zachraňované osoby…

HZS Moravskoslezského kraje, Územní odbor Bruntál, spolupracuje dlouhá léta při organizaci soutěže „Slezská Harta“ s Českou asociací hasičských důstojníků, Zdravotnickou záchrannou službou Moravskoslezského kraje a Vodní záchrannou službou Českého červeného kříže Bruntál, nově se Školícím a výcvikovým centrem Asklépios z.s.

Soutěž vznikla jako reakce na ničivé povodně v roce 1997. Po povodních v roce 2002 získala soutěž od generálního ředitelství HZS ČR kredit neoficiálního Mistrovství republiky posádek HZS ČR ve vodním záchranářství, což jen podtrhlo úroveň této soutěže. Námětem soutěže je poskytnutí první pomoci a záchrana osob z vodní hladiny a břehů, základní ošetření a transport pomocí motorového člunu. Tento námět vychází z osvědčeného modelu obdobných soutěží pořádaných ILS (International Life Saving) a VZS ČČK.     

Foto: Petr Kůdela a Štěpán Mikulka

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

 

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Soubory ke stažení

vysledky.docx vysledky.docx 41 kB

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 16.06.2016 | Upraveno: 16.06.2016 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět