Logo HASIČI.TV

Vodní záchranný tým hasičů odjel na cvičení do Itálie

11.03.2018 - 15:00 - Moravskoslezský kraj (ITÁLIE)
Téměř čtyři desítky hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), členů mezinárodního vodního záchranného odřadu WASAR (Water Search and Rescue), vyjely v neděli 11.3.2018 do Itálie na mezinárodní cvičení PIEMODEX, zaměřené na záchranu osob při povodních. Koná se v severoitalské oblasti Piemonte v okolí města Alessandria pro týmy z ČR, Španělska, Belgie a Lucemburska.

            Tým WASAR veze 12 vozidel, včetně čtyř kontejnerových automobilů s kontejnery s vybavením na záchranu osob a čtyř motorových člunů jako přívěsu. Obsah cvičení znají moravskoslezští hasiči jen rámcově. Jeho součástí budou vstupní celní a pasové procedury, které by WASAR čekaly v případě skutečné pomoci v cizí zemi.
            Profesionální hasiči z HZS MSK jsou v současné době aktivně zapojeni do dvou velkých mezinárodních projektů Evropské unie – MODEX a DIRECT.
            Název cvičení MODEX je odvozen z anglického MOdule EXercise (cvičení modulů). V Moravskoslezském kraji se uskutečnilo loni v listopadu jedno z celkově čtyř takových cvičení, připravovaných postupně v letech 2017 a 2018 v Polsku, ČR, Itálii a Francii. Cvičení v Moravskoslezském kraji bylo zaměřeno na vysokokapacitní čerpání vody a odběr a analýzy vzorků v souvislosti se životním prostředím. Zapojily se do něj téměř dvě stovky cvičících z šesti evropských zemí a organizátorů - Polska, Rumunska, Itálie, Nizozemska, Litvy a Lotyšska.
            HZS MSK se loni zapojil do třístranného dlouhodobého projektu EU DIRECT (Disaster Resilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní akce, například odborné konference, zaměřené na zkušenosti ze snižování rizik při velkých katastrofách. Hasiči-lezci z HZS MSK jedou na cvičení do Slovinska za týden.

Známé akce v rámci projektu Direct

  • červen 2017 – 1. společný výcvik (Ostrava a MS kraj) - záchrana zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel
  • říjen 2017 – 2. společný výcvik (Slovinsko) - likvidace požárů v přírodě
  • říjen 2017 – dvoudenní mezinárodní konference (Ostrava)
  • listopad 2017 – 3. společný výcvik (Černá Hora) - odstraňování následků povodní vysokokapacitním čerpáním
  • březen 2018 – 4. společný výcvik (Slovinsko) - záchrana osob pomocí lezecké techniky
  • duben 2018 – 5. společný výcvik (Černá Hora) - záchrana osob z vody
  • říjen 2018 – 6. společný výcvik (Ostrava) - záchrana osob

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 13.03.2018 | Upraveno: 13.03.2018 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět