Výbuch plynu zničil bytový dům

17.02.2013 - 04:00 - Moravskoslezský kraj (Frenštát pod Radhoštěm)
Krátce před čtvrtou hodinou ranní byli v neděli, 17.2.2013, vysláni hasiči k ohlášenému požáru třípodlažního panelového domu do Frenštátu pod Radhoštěm.
Loading the player ...
Vložit video na web

V domě došlo k výbuchu s následným požárem. Konstukce budovy byla natolik narušena, že došlo k částečnému zřícení. Tento fakt také komplikoval celý zásah hasičů. Hasiči zabezpečovali konstrukce domu proti dalšímu zřícení. Na místo byl vyslán také USAR tým a technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Zásahu se také učastnili psovodi - Městské Policie Ostrava a ze ZÚ HZS ČR Hlučín - se psy, atestovanými pro vyhledávání zavalených osob.

por. Mgr. Soňa Štětínská, Policie ČR, 18.2.2013:

"Prvotní informace směřovaly k faktu, že je pohřešovaných 5 osob, z toho 3 do 18 let. V této chvíli je možné potvrdit, že v průběhu noci byla v objektu při prohledávání nalezena těla tří osob ve věku do 18 let a s největší pravděpodobností tělo jedné dospělé osoby. Při této události plně fungují policejní psychologové, kteří jsou v přímém, úzkém kontaktu s osobami, kterých se událost týká.

Propátrávání objektu policisty a zajišťování případných stop není prozatím s ohledem na jeho stav po výbuchu a požáru možné, neboť je potřeba zajistit jejich bezpečnost i bezpečnost dalších osob, které se v něm budou pohybovat či pohybují. Policisté však již od nahlášení události zjišťují všechny okolnosti, které s ní mají jakoukoli souvislost. Zajišťují dostupné stopy, samozřejmostí je důkladné zjištění informací od osob bydlících v okolí domu a dalších osob. Všechny informace je potřeba řádně vyhodnotit, analyzovat. Jedná se o náročnou práci, kdy bylo a je zapotřebí kontaktovat desítky osob.

Policisté krajského ředitelství (krajští kriminalisté) zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. Stanovili několik vyšetřovacích verzí. V této chvíli ale není možné žádnou z verzí potvrdit, či vyvrátit. Jednalo by se o spekulace a neradi bychom veřejnost mylně informovali. Kriminalisté tak i nadále zjišťují informace, zda k výbuchu a požáru došlo například nezaviněně, nebo naopak, zda se jednalo o úmysl."

18.2.2013, 19.30

Prohledávání objektu již bylo ukončeno. Co se týká obětí, včera bylo nalezeno tělo mrtvého muže, přičemž policisté měli informace o pohřešování 5 osob. V průběhu  noci na dnešek pak byla v objektu při prohledávání nalezena těla tří osob ve věku do 18 let a tělo jedné či dvou dospělých osob. Všechna těla byla převezena soudnímu lékaři, který provede soudní pitvu, která by mohla odpovědět na otázku příčiny úmrtí. Proběhly identifikace mrtvých, až na ostatky, kdy stále nevíme, zda se jedná o jednu či dvě dospělé osoby. I toto je otázka pro soudního lékaře.

Dnes v noci a popřípadě i dále, podle potřeby, budou policisté střežit místo události z důvodu ochrany případného majetku občanů, který se v zasaženém objektu nachází. Policisté se takto snaží i zabránit případnému ohrožení zdraví osob, které by se mohly k objektu zdevastovanému požárem přiblížit. K objektu samotnému se musí vyjádřit statik, se kterým jsou policisté v kontaktu.

Když se podíváme na nasazení policistů, na místě byli policisté ze všech služeb - dopravní, pořádkové i kriminální. Včera se jednalo celkově o více než 40 policistů, dnes v noci a přes den bylo nasazeno téměř 30 policistů.

PhDr. Lukáš Humpl, ZZS MSK, 17.2.2013:

"Na místo neštěstí se sjely posádky ze stanovišť ve Frenštátě, Novém Jičíně, Kopřivnici, Frýdlantu nad Ostravicí a Rožnova pod Radhoštěm (ZZS Zlínského kraje). Postiženým pomáhaly tři lékařské a čtyři zdravotnické týmy záchranářů.

Posádky záchranné služby ošetřily a do zdravotnických zařízení poté transportovaly celkem jedenáct zraněných osob. Kromě osmi dospělých šlo také o tři děti.  Žena s vážnými popáleninami druhého až třetího stupně na přibližně 60% povrchu těla byla ošetřena a předána na popáleninové JIP Fakultní nemocnice Ostrava. V popáleninovém centru byl předán rovněž osmatřicetiletý muž s popáleninami obličeje, břicha, hrudníku a končetin. Do téhož zdravotnického zařízení jsme po poskytnutí lékařské pomoci na místě události přepravili dalšího muže, jenž utrpěl lehčí popáleniny a také inhalační trauma; muž byl po ošetření ve FN posádkou ZZS transportován do Městské nemocnice Ostrava, a to z důvodu potřeby léčby v hyperbarické komoře. Dvaačtyřicetiletý muž byl záchranáři ošetřen po nadýchání zplodinami hoření a přepraven na urgentní příjem, rovněž do FN Ostrava.

Ošetřen posádkou ZZS musel být i jeden ze zasahujících hasičů, a to s poraněním obličeje a hrudníku, také on byl předán na popáleninovém centru fakultní nemocnice.
Tamtéž byly transportovány ještě tři děti, a to ve věku mezi čtrnácti a sedmnácti lety. Všechny byly při vědomí a utrpěly popáleniny v oblasti končetin, v jednom případě pak nadýchání kouřem.

Do nemocnice v Novém Jičíně posádky ZZS přepravily tři zraněné – jednalo se o třiadvacetiletého muže, čtyřicetiletou a jednašedesátiletou ženu. Všichni byli intoxikováni zplodinami hoření. Blízkým zasažených a dalším osobám pomáhá interventka ZZS, a to spolu s psycholožkou PČR."

Vloženo: 17.02.2013 | Upraveno: 01.03.2013 | Vložil(a): Martin TÜRKE, Tomáš LACH | Zpět