Výcvik záchrany osob z nebezpečného jezu

17.04.2018 - 17:00 - Středočeský kraj (řeka Sázava)
Příslušníci Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje absolvovali výcvik se zaměřením na záchranu osob z nebezpečného jezu.

cesky sternberk.jpg

Výcvik se konal na řece Sázavě a byl rozdělen do dvou termínů. První se konal v úterý 10. dubna v Českém Šternberku pro stanice Uhlířské Janovice a Benešov. Podruhé se účastníci praktického školení sešli o týden později 17. dubna v Horce nad Sázavou, kam v tomto případě zamířili hasiči ze stanic Zruč nad Sázavou a Kutná Hora.

horka na sazavou.jpg

Kurzy proběhly pod odborným vedením zkušených instruktorů Ing. Petra Ptáčka a Jiřího Poláška z Vodácké školy záchrany. V průběhu výcviku se hasiči seznámili se základními principy hydrologie, specifikami jezů a jejich nebezpečími a také s teorií sebezáchrany a záchrany. Prakticky si pak vyzkoušeli záchranu pomocí házecího vaku, postup při upoutaném zachránci a záchranu za použití raftu a lanovky. Instruktoři kurzu hasiče také seznámili s organizací záchrany a použitím věcných prostředků a požární techniky.
Při kurzech byla zároveň využita i nová hasičská technika pořízená z fondu EU, zejména povodňový kontejner a jeho vybavení, který mají hasiči k dispozici i s nosičem Tatra 815-7 8x8 na stanici HZS Kutná Hora. Získané znalosti a dovednosti budou hasiči využity v další odborné přípravě k výjezdům na záchranu osob z vodní hladiny.

mjr. Mgr. Martin Bezděk
velitel stanice HZS Kutná Hora