Záchrana osoby z anténního stožáru prověřila činnost lezců liberecké stanice

23.11.2017 - 12:05 - Liberecký kraj (Liberec)
Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 po poledni se stanicí Liberec rozezněl poplach pro lezeckou skupinu profesionálních hasičů.

Ti byli vysláni Krajským operačním a informačním střediskem HZS Libereckého kraje k záchraně zraněné osoby z nedalekého anténního stožáru. Už z nahlášené adresy bylo patrné, že se jedná pravděpodobně o prověřovací cvičení, protože stožár se nacházel na střeše liberecké stanice.
Hasiči po svém příjezdu navázali kontakt se zraněným, který na jejich komunikaci reagoval s tím, že se nemůže postavit, protože si asi zvrtnul kotník. Velitel zásahu vyslal ke zraněnému dva lezce, kteří zjistili rozsah jeho poranění, zajistili zraněnému tepelný komfort a předlékařskou první pomoc. Na základě průzkumu místa zásahu a vyhodnocení situace zvolili pro záchranu uvízlého anténního technika evakuační trojúhelník. Metodou tzv. traverzu za využití konstrukce stožáru a tažného zařízení u zásahového automobilu zraněného spustili na pevnou zem. Odtud ho metodickým způsobem předali zdravotníkům.
U cvičení byli hasiči kontrolováni rozhodčími, kteří na konci provedli krátký rozbor zásahu z hlediska taktiky, poskytnutí předlékařské pomoci a postupu při zásahu ve stanovené nebezpečné zóně. Celkové hodnocení cvičení bylo kladné, ať už přístupem zasahujících, splněním časových limitů při výjezdu, tak i činností na místě události.

Autor: por. Bc. Pavlína Bílková DiS.
HZS Libereckého kraje

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Vloženo: 27.11.2017 | Upraveno: 27.11.2017 | Vložil(a): Štěpánka CZYŽOVÁ | Zpět