Logo HASIČI.TV

Zahájeno třídenní mezinárodní cvičení USAR - Ostrava 2012

16.10.2012 - 14:56 - Moravskoslezský kraj (Ostrava - Vítkovice)
Pečlivým balením převozních beden a kontrolou kompletního vybavení – jako by šlo o skutečnou pomoc v cizí zemi – zahájil v úterý 16.10.2012 (dnes) dopoledne ostravský tým USAR třídenní mezinárodní cvičení vyhledávacích a záchranných odřadů USAR (Urban Search And Rescue) „Ostrava 2012“, které se koná ve dnech 16. - 18. října 2012 právě v Ostravě. Námětem cvičení je vyhledávání a záchrana osob zavalených pod troskami budov zřícených vlivem ničivého zemětřesení v zahraničí – ve fiktivním státu Chachárie.
Loading the player ...
Vložit video na web
Cvičení se zúčastní 4 týmy - cca 70 členů polského USAR odřadu, po 35 členech dvou českých USAR týmů (HZS Moravskoslezského kraje a HZS hl. m. Prahy) a 29 členů USAR odřadu ze Slovenska.
 
Na cvičení jsou uplatněny principy a postupy jako při vyslání záchranných týmů při skutečném zemětřesení v zahraničí, včetně rozhodnutí MV-generálního ředitelství HZS ČR o vyslání českých týmů na pomoc postižené zemi, telefonické svolání všech členů přes operační středisko hasičů, balení, kontroly zdravotního stavu členů USAR týmů (i s kontrolami očkování) a dokladů (pasů a mezinárodních řidičských oprávnění). Všechny týmy musí být při zahraniční pomoci soběstačné, přivezou si tedy mj. i jídlo, pití a hygienické prostředky.
 
V Hlučíněse uskuteční v úterý (tedy dnes) večer od 20:00 hodin simulovanýpřechod státní hranice Chachárie, včetně celních procedur, dokonce i s opravdovými příslušníky Celní správy a Policie ČR.
 
Jednotlivé týmy se pak během večera a noci přesunou do areálu bývalých kasáren v Ostravě-Hranečníku, kde budou mít základnu i koordinační a řídící centrum. Vyhledávací a záchranné práce budou zahájeny cca od středečních 02:00 hodin v areálu Dolní oblasti Vítkovic. Je zde připraveno pro denní i noční dobu až do čtvrtečního poledne celkem 124 scénářů k vyhledávání, záchraně a vyproštění osob (skutečných figurantů i figurín) v celkem 34 sektorech.
 
USAR tým (či USAR odřad) je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení nechybí v převozních bednách motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob (echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery…) a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Ve „výbavě“ jsou také speciálně cvičení a certifikovaní psi pro sutinové vyhledávání.
Zkratka USAR (Urban Search And Rescue) v doslovném překladu znamená prohledávání a záchranu osob v městském (urbanizovaném) prostředí. Pokud budeme hovořit o problematice USAR, bude tím také myšlena problematika nalezení, vyproštění a ošetření osob ze staticky narušených objektů.

por. Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezského kraje
Tiskový mluvčí
 

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 16.10.2012 | Upraveno: 29.12.2013 | Vložil(a): Tomáš LACH | Zpět