Zahájeno třídenní mezinárodní cvičení USAR - Ostrava 2012

16.10.2012 - 14:56 - Moravskoslezský kraj (Ostrava - Vítkovice)
Pečlivým balením převozních beden a kontrolou kompletního vybavení – jako by šlo o skutečnou pomoc v cizí zemi – zahájil v úterý 16.10.2012 (dnes) dopoledne ostravský tým USAR třídenní mezinárodní cvičení vyhledávacích a záchranných odřadů USAR (Urban Search And Rescue) „Ostrava 2012“, které se koná ve dnech 16. - 18. října 2012 právě v Ostravě. Námětem cvičení je vyhledávání a záchrana osob zavalených pod troskami budov zřícených vlivem ničivého zemětřesení v zahraničí – ve fiktivním státu Chachárie.
Loading the player ...
Vložit video na web
Cvičení se zúčastní 4 týmy - cca 70 členů polského USAR odřadu, po 35 členech dvou českých USAR týmů (HZS Moravskoslezského kraje a HZS hl. m. Prahy) a 29 členů USAR odřadu ze Slovenska.

Na cvičení jsou uplatněny principy a postupy jako při vyslání záchranných týmů při skutečném zemětřesení v zahraničí, včetně rozhodnutí MV-generálního ředitelství HZS ČR o vyslání českých týmů na pomoc postižené zemi, telefonické svolání všech členů přes operační středisko hasičů, balení, kontroly zdravotního stavu členů USAR týmů (i s kontrolami očkování) a dokladů (pasů a mezinárodních řidičských oprávnění). Všechny týmy musí být při zahraniční pomoci soběstačné, přivezou si tedy mj. i jídlo, pití a hygienické prostředky.

V Hlučíněse uskuteční v úterý (tedy dnes) večer od 20:00 hodin simulovanýpřechod státní hranice Chachárie, včetně celních procedur, dokonce i s opravdovými příslušníky Celní správy a Policie ČR.

Jednotlivé týmy se pak během večera a noci přesunou do areálu bývalých kasáren v Ostravě-Hranečníku, kde budou mít základnu i koordinační a řídící centrum. Vyhledávací a záchranné práce budou zahájeny cca od středečních 02:00 hodin v areálu Dolní oblasti Vítkovic. Je zde připraveno pro denní i noční dobu až do čtvrtečního poledne celkem 124 scénářů k vyhledávání, záchraně a vyproštění osob (skutečných figurantů i figurín) v celkem 34 sektorech.

USAR tým (či USAR odřad) je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení nechybí v převozních bednách motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob (echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery…) a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Ve „výbavě“ jsou také speciálně cvičení a certifikovaní psi pro sutinové vyhledávání.
Zkratka USAR (Urban Search And Rescue) v doslovném překladu znamená prohledávání a záchranu osob v městském (urbanizovaném) prostředí. Pokud budeme hovořit o problematice USAR, bude tím také myšlena problematika nalezení, vyproštění a ošetření osob ze staticky narušených objektů.

por. Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezského kraje